HABER

Aliyev, Bildacı için devrede

ANKARA (İHA) - Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) Genel Müdürlüğü'nde yapılan atamalar öncesinde, Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev'in, kendi düzeyindeki Türk idarecilerle temasa geçerek, BOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Gökhan Bildacı'nın görevden alınmaması için ricada bulunduğu ileri sürülüyor. Alivey'in devreye girmesine rağmen, BOTAŞ Genel Müdürlüğü'ne İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu'nun kardeşi Hayrullah Aksu'nun atanmasına Cumhurbaşkanı Sezer'in yaklaşımının ne olacağın merak ediliyor.

AK Partili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in göreve başlamasıyla birlikte bakanlıkta yapılması beklenen ANAP'lı bürokratlara yönelik operasyonda şaşırtan bir gelişme yaşandı. Kulislerde yoğun olarak dile getirildiğine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı kuruluşlarda operasyon hazırlıklarının başlaması üzerine, BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Bildacı'nın, yakını olan üst düzey bir askeri yetkiliden, bazı girişimlerde bulunmasını istediği, bu kişinin de Azerbaycan Devlet Başkanı Alivev'i arayarak konuyu iletilmesi üzerine, Aliyev'in, kendi düzeyindeki Türk idarecilerle telefonla temasa geçtiği, Bildacı'nın görevden alınmaması konusunda ricada bulunduğu öğrenildi. Aliyev'in, görevden alınmanın durdurulmasına ilişkin temaslarının duyulması üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, Bildacı'nın görevden alınmasına ilişkin kararnameyi, Cumhurbaşkanı'ndan döneceği endişesiyle bir süre askıya aldı. Güler, İçişleri Bakanı Aksu'nun devreye girmesiyle, Bildacı'nın yerine Hayrullah Aksu'nun atama kararnamesini hazırlayarak işleme koydurdu.

Halen Başbakanlık'ta bulunan atama kararnamelerinin diğer atama kararnameleriyle birlikte Cumhurbaşkanlığı'na gönderileceği öğrenildi. Siyasi kulislerde, kararnamelerin Cumhurbaşkanlığı'na gönderilmesinden sonra Sezer'in tutumunun ne olacağı merakla bekleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön