'Alkolmetreye üflemeyen sürücü alkollü sayılacak'

Türkiye Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Guda, alkolmetreye üflemeyi reddeden araç sürücülerinin 100 promil alkollü sayılacağını söyledi

'Alkolmetreye üflemeyen sürücü alkollü sayılacak'

SAMSUN (CİHAN)- Türkiye Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Guda, yeni yapılan düzenleme ile alkolmetreye üflemeyi reddeden araç sürücülerinin 100 promil alkollü sayılacağını belirtti. Guda, ayrıca sürücülere 2 bin lira ceza kesilerek sürücü belgelerinin iki yıl süre ile geri alınacağını söyledi.

Hasan Guda, Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) 2918 Sayılı Karayolları ve Trafik Kanunu'nda yapılan değişiklik hakkında değerlendirmelerde bulundu. Alkollü ve uyuşturucu madde kullanarak araç kullananlara verilen cezalarda değişiklik öngören yasal düzenlemenin birçok yeniliği beraberinde getirdiğini hatırlatan Guda, "Bazı sürücüler alkolmetreye üflemek istemiyorlar. Alkolmetreye üflemeyen araç sürücüleri yasal düzenleme ile birlikte 100 promil alkolü kabul edilecekler ve kendilerine 2 bin lira trafik cezası uygulandığı gibi, sürücü belgeleri iki yıl süre ile geri alınacaktır." dedi.

50 promilden fazla alkollü olduğu tespit edilen sürücülerin yapılan değişiklikle sürücü belgelerinin 6 ay süre ile geri alınacağını belirten Guda, "Eğer ikinci kez sürücü 50 promilin üzerinde yakalanırsa, sürücü belgesi 2 yıl, üçüncü kez yakalanırsa 5 yıl geri alınacak. 5 yılın sonunda sürücü Sağlık Müdürlüğü'nün açtığı kursa katılarak alkol bağımlısı olmadığına dair belge aldığı zaman kendisine sürücü belgesi geri verilecek. Uyuşturucu kullananlara hukuken ceza verildiği gibi bu şekilde araç kullandığı tespit edilirse sürücü belgeleri 5 yıl süre ile geri alınacak. Ayrıca sürücü belgesiz araç kullananların tespiti halinde hem sürücüye hem de araç ruhsat sahibine cezai işlem uygulanacak. Diğer taraftan 100 promilin üzerinde araç kullananlar hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 179 maddesi gereğince trafik güvenliğini tehlikeye soktukları için adli işlem yapılacaktır." ifadelerini kullandı.

CİHAN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Bu da kendi kanunlarını koymaya başladı. dünyada yok böyle birşey yok.Halkı korkutuyorlar.
Diğer Haberler