Alkolün bir kadehi bile sağlıklı değil

Alkolün etkileriyle ilgili yayımlanan yeni bir araştırma, alkol tüketimini sağlıklı kılan belirli bir miktarın olmadığını ortaya koydu.

Alkolün bir kadehi bile sağlıklı değil

Saygın tıp dergisi Lancet'de yayımlanan araştırmada, her yıl dünya çapında alkol kaynaklı 2,8 milyon ölümün gerçekleştirildiği aktarıldı.

Alkolü tamamen bırakmanın en sağlıklı çözüm olduğu aktarılan araştırmada, her yıl erkeklerin yüzde 7'sinde, kadınların ise yüzde 2'sinde alkol ile ilişkili ölümlerin görüldüğü ifade edildi.

15-49 yaş arasındaki kişilerde ölüm ve sakatlıkların temel sebeplerinden birinin alkol içmek olduğu belirtildi.

Önceki kimi araştırmalarda belirli bir miktar alkol tüketmenin sağlığa iyi gelen taraflarının olduğunun aktarılmasına rağmen, yeni araştırma alkolün zararlarının bu yararları bertaraf ettiğini söylüyor.

1990-2016 yılları arasında gerçekleştirilen ve yüzlerce diğer araştırmadan yararlanan yayında, günde bir kadeh içki içmenin kanser, diyabet ve tüberküloz riskini yüzde 0,5 artırdığı, günde iki kadehin bu riski yüzde 7'ye, beş kadehin ise yüzde 5'e çıkardığı belirtildi.

Araştırmanın yazarlarından Dr, Emmanuela Gakidou, "Günde bir iki kadeh içki içmenin sizin için iyi olduğu kanısı sadece bir efsane, bu çalışma bu efsaneyi tuzla buz ediyor." diyor.

Araştırmanın bir diğer yazarı King's College London'dan Robyn Burton ise 'alkolün dünya çapında kocaman bir sorun' olduğunun ortaya konduğunu ifade ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
bu memlektte diğer bütün gıda ürünleri keşke alkol kadar masum olasalar bakınız karadeniz bölgesinde kanser vakasından geçilmiyor zamanında çernobilde nükleer patlama olduğunda bu ülkede cahit aral diye bir bakan vardı tv lered çay içti bir şey olmaz diye sanırım çayı içince insanların hemen ölmeyeceğini zamanla kanser vakalarının çoğalacağını ve insanların acılar içerisinde zamanla öleceğini anlatmak istemişti şimdi size sorarım alkol mü daha masum yoksa tükettiğimiz giydiğimiz kanserojen ürünlermi takdir sizlerin sanırım cahit aral da o kadar beddua aldığı için şimdi mezarında dik yatıyordur
5 kadeh içmek 2 kadeh içmekten daha az risk taşıyormuş habere göre. o zaman 5 kadeh içelim.
@alone_202 tebrikler guzel yorum...
alkolu bırakında gidalardaki zehire bakın....hırsızlık talan, mülteci göçü...bırakın alkolü...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler