HABER

Alman bakıcı-Türk baba davası devam ediyor

ESKİŞEHİR (İHA) - Eskişehir'de, 7 yıl sonra yanına gelen 2 çocuğunu Almanya'ya geri göndermediği gerekçesiyle Alman bakıcı ailenin hakkında dava açtığı Türk babanın yargılanmasına devam edildi.

Çocukları Cihat (15) ve Büşra Dursun'u (13) Almanya'da koruyucu ailede ve yurtta kötü muamelelerle karşı karşıya kaldıkları gerekçesiyle geri göndermeyerek Lahey Sözleşmesi'ne aykırı davrandığı iddiasıyla aleyhinde Eskişehir 1. Aile Mahkemesi'nde dava açılan Cihan Dursun (37), bugün 4. duruşmada bir kez daha hakim karşısına çıktı. Dursun ailesi, duruşma öncesi adliye önünde Almanya'da kalan Cihat ve Büşra'nın kardeşi Tuğba Dursun'un (14) fotoğrafını bir süre taşıdı. Almanya'da Büşra'nın koruyucu ailesi olan İngrid Herman (50) ile eşi Vegerd Herman'ın (55) katılmadığı duruşmada, Cihan Dursun, çocukları Cihat ve Büşra Dursun ile avukatı hazır bulundu.
Duruşma sonunda adliye binası önünde açıklama yapan baba Cihan Dursun, Almanya'daki kızı Tuğba'yı 7 yıldır göremediğini belirterek, "İnşallah, bu ayın 30'unda mahkeme bir karara varır ve biz de bu dertten kurtuluruz. Ben Almanya'daki kızım Tuğba'nın hayatından endişe ediyorum. Onu almak için uğraşıyorum. Yargılama sonunda kızımı da yanıma alacağıma inanıyorum. Ayrıca, beni kızımla görüştürmüyorlar. Kendisine ulaşamıyorum. Mektup yazdım, ancak cevap alamadım. Diğer çocuklarımı aldığım gibi kızımı da alacağımdan çekiniyorlar" dedi.

Mahkeme, eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı 30 Kasım 2006 tarihine erteledi. 25 sene önce Almanya'ya giden ve burada evlenen Cihan Dursun, işlediği bir suçtan dolayı 1993 yılında Stutgart'ta cezaevine düştü. 7 sene bu ülkede tutuklu bulunan Dursun cezaevindeyken, 1994 yılında Stutgart'taki evi kundaklandı. Eşi Şükriye Dursun'u kaybettiği yangında, çocukları da çeşitli yerlerinden yaralanan acılı baba, cezasını çektikten sonra Alman Hükümeti tarafından sınır dışı edildi. Çocuklarından ayrılmak zorunda kalan Cihan Dursun, Eskişehir'deki yakınlarının yanına yerleşirken, genç yaşta yaşadığı acı olayları unutmaya çalıştı. Bu arada, Stutgart'ta kalan çocukları Cihat, Tuğba ve Büşra ise koruyucu ailelerin himayesine verildi. 7 yıl sonra Eskişehir'de yanına gelen çocuklarından Cihat ve Büşra'yı geri göndermeyen Cihan Dursun hakkında tenfiz davası açıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön