Alman hükümeti, AKP davasını "anlaşılmaz" buluyor

BERLİN (İHA) - Almanya Hükümet Sözcüsü Thomas Steg, AK Parti'nin demokratik bir parti olduğunu ve Almanya'nın bu partinin kapatılması için açılan davayı anlaşılmaz bulduğunu söyledi.

Olağan haftalık basın toplantısında konuşan Steg, Yargıtay Başsavcısı'nın kararını endişeyle karşıladıklarını kaydederek, "Almanya, bu davayı anlaşılmaz buluyor. Biz bu kararı endişeyle izliyoruz. Ancak bunun kısa sürede sonuçlanmayacağı da biliniyor. Bu uzun bir süreç. Biz bu kararı pek de anlaşılır bulmuyoruz. AK Parti demokratik bir parti ve genel seçimlerde, seçmenin yüzde 47'sinin oyunu aldı. AK Parti bu seçimlerden en güçlü parti olarak çıktı" dedi.

AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Olli Rehn'den de söz eden Steg, Rehn'in de kararı kınadığını kaydetti. Yargıtay Başsavcısı'nın aldığı kararın AB koşullarına ters düştüğüne dair açıklamanın Rehn tarafından yapıldığını aktaran Steg, Rehn'in aynı zamanda, bu koşullar altında AB üyelik müzakerelerinin de sekteye uğrayacağına dair açıklama yaptığına işaret etti. Steg, Türkiye Anayasası'nı iyi tanımadığını söyleyerek, Anayasa Mahkemesi'nin yasaklama talebini onaylaması durumunda, Almanya'nın şimdiden spekülatif bir yaklaşım göstermesinin doğru olmayacağının da altını çizdi.

Türkiye'deki tepkilere de değinen Steg, özellikle medya ve ekonomik çevrelerinin yorumlarında Yargıtay Başsavcısı'nın kararına eleştirel bir yaklaşımın hakim olduğunu söyledi. Steg, bunun memnuniyet verici olduğunu vurguladı ve Alman hükümetinin Türkiye'deki demokratik ve hukuk devleti yapısına güven duyduğunu ifade etti.