Alman vatandaşlığına geçişte artış

Federal İstatistik Dairesi'nin verdiği bilgilere göre 2012 yılında Alman vatandaşlığına geçenlerin sayısında yüzde 5,1'lik bir artış kaydedildi.

Alman vatandaşlığına geçişte artış

Almanya'nın Wiesbaden kentinde bulunan Federal İstatistik Dairesi'nin verdiği bilgilere göre 2012 yılında Alman vatandaşlığına geçenlerin sayısı bir önceki yıla oranla yaklaşık 5 bin 400 kişi artış kaydederek 112 bin 300'ün üzerine çıktı.

Alman vatandaşlığına geçenlerin en büyük bölümünü 2012 yılında da yine Türkler oluşturdu. Geçen yıl 33 bin 200 Türk vatandaşı Alman vatandaşlığına geçti. Listenin ikinci sırada Sırplar bulunurken, üçüncü sırayı ise Kosova ve Polonyalılar paylaşıyor.

2000 yılında yeni vatandaşlık yasasının yürürlüğe girmesinin ardından Alman vatandaşlığına geçiş rakamlarında neredeyse yarı yarıya düşüş yaşanmıştı. 2008 yılında bu yana rakamlarda yeniden yükselme görülse de, halen 2000 yılı seviyesine ulaşılabilmiş değil. 2000 yılında 186 bin 700 kişi Alman vatandaşlığına geçmişti.

©Deutsche Welle Türkçe

DW/dpa, BW/BÖ

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Bütün Türkler Alman Vatandaşlığına geçse Birdahaki Seçimde Tayyibin AKP si Valla Almanya da İktidara gelir,,Şimdiden Alt yapısı hazır bile Baksana Almanya Meydanlarına Binlerce RABİA SELAMı verenlerle Kaynıyor,,,Ey MERKEL Sonun Geldi Bunlar TAYYİB in Ayak sesleri,,,,,,,,,,
Bunlar vatan sever turkler.turkiyeye sahip cikiyorlar,alman vatandasi olarak
Diğer Haberler