Almanya Başbakanı Merkel Soykırım Anıtı'nda

Almanya Başbakanı Merkel Soykırım Anıtı'nda

Kudüs (AA) - İsrail'in kuruluşunun 60. yılında, 3 günlük resmi bir ziyaret için İsrail'e gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kudüs'te, İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından soykırıma uğrayan 6 milyon Yahudinin anısını yaşatan Yad Vaşem'i (Soykırım Anıtı ve Müzesi) ziyaret etti.

Anıta çelenk koyan ve saygı duruşunda bulunan Merkel'e, ziyareti sırasında İsrail Başbakanı Ehud Olmert eşlik etti. Merkel, Yad Vaşem'de özel deftere yazdığı yazıda, "soykırımdaki tarihi sorumluluğunun bilincinde olan Alman hükümetinin, ilk İsrail-Almanya danışma mekanizmasını oluşturarak geleceği biçimlendirme konusundaki
kararlılığını" ifade ederek, Almanya'nın tarihi sorumluluğunu hiçbir zaman unutmayacağını belirtti.

Bu arada Merkel ile Olmert başkanlığında yapılan heyetler arası görüşmelerde, iki ülke arasındaki eğitim, gençlik, hukuk, iklim koruma ve savunma konuları ele alındı. Toplantıda taraflar, iki ülke arasında yılda bir kez düzenli olarak "ortak kabine toplantısı" yapılmasını kararlaştırdı. Olmert, soykırımın üzerinden geçen 63 yılın ardından, Almanya'nın İsrail'in güçlü bir müttefiki olduğunu söyledi. İsrail'in Suriye ile görüşmeleri de arzu ettiğini belirten Olmert, bu görüşmelerin Şam'ı kötülük ekseninden uzaklaştıracağını ifade etti.Olmert, Filistinlilerle barışa varmak için bir şans bulunduğuna inandıklarını tekrarladı.

Öte yandan İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile Alman Savunma Bakanı Franz Josef Jung ikili görüşmeler yaptı. Livni-Steinmeier görüşmesinde özellikle İran nükleer tehdidi konusu ele alındı. Merkel, yarın İsrail Parlamentosu'nda milletvekillerine Almanca hitap edecek.

Merkel, İsrail ziyareti sırasında Batı Şeria'ya geçmeyecek. Filistin Dışişleri ve Enformasyon Bakanı Riyat Malki, Merkel'in pek yakında Batı Şeria'ya özel bir ziyarette bulunacağını ve Filistinlilere yapılacak destek konusunun görüşüleceğini bildirdi. Almanya, Filistin Yönetimine katkıda bulunan ülkelerin başında geliyor.