Almanya'dan Suriye'de "uluslararası güvenli bölge" önerisi

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer, Suriye'nin kuzeyinde "uluslararası kontrol edilen güvenli bölge oluşturulmasını" önerdi. Suriye'deki durumun Avrupa ve Almanya'nın güvenlik çıkarlarını ciddi şekilde etkilediğini kaydeden Karrenbauer, ancak bugüne kadar Almanya ve Avrupa'nın durumu sadece "izleyici gibi seyrettiği'' itirafında bulundu.

Almanya'dan Suriye'de "uluslararası güvenli bölge" önerisi

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Savunma Bakanı Karrenbauer, Alman Haber Ajansı DPA'ya yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde "uluslararası kontrol edilen güvenli bölge oluşturulmasını" önerdiklerini belirtti.

Karrenbauer, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in öneriye onay verdiğini ve Batılı müttefiklere bunu ilettiklerini ifade etti.

'BU GİRİŞİM AVRUPA İÇİN MANTIKLI'

Brüksel'de perşembe günü yapılanacak NATO Savunma Bakanları toplantısında öneriyi gündeme getirileceklerini ifade eden Karrenbauer, bu girişimin Avrupa için mantıklı olacağını dile getirdi.

Karrenbauer, "Bu çözümün neye benzeyeceği sorusunun cevabı, oradaki gerilimi azaltmak amacıyla Türkiye ve Rusya da dahil olmak üzere uluslararası olarak kontrol edilen bir güvenlik bölgesi oluşturmakta yatıyor. Burada teröre karşı mücadele ve DEAŞ teröristlerine karşı mücadeleyi sürdürmeyi hedefliyoruz. Amaçlardan bir diğeri de Birleşmiş Milletler kararını takiben yeni başlayan anayasal süreci devam ettirmek." ifadesini kullandı.

'SADECE İZLEYİCİ GİBİ SEYRETTİK'

Bakan Karrenbauer, bu önerinin Federal Meclis (Bundestag) tarafından da kabul görmesi gerektiğini aktardı.

Suriye'deki durumun Avrupa ve Almanya'nın güvenlik çıkarlarını ciddi şekilde etkilediğini kaydeden Karrenbauer, ancak bugüne kadar Almanya ve Avrupa'nın durumu sadece "izleyici gibi seyrettiği'' itirafında bulundu. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Sadece izleyici gibi seyretmediğinizi çok daha fazlasını yaptığınızı biliyoruz. Elinizden geleni ardınıza koymadınız. Ancak siz de artık bu bölge ve bu topraklar üzerinde ürettiğiniz ve sürdüregeldiğiniz mevcut siyaset anlayışınızla daha fazla barınamayacağınızı biliyorsunuz. Elbette ''uluslararası kontrol'' de dahil olmak üzere sayısız yol deneyeceğinizi tahmin edebiliyoruz.
Türkler güvenli bölge mi oluşturmak istiyor. Vallahi benim aklıma gelmişti. Almanya Savunma Bakanı...
10 sene önce cumhurbaşkanı Tayyip Bey'in fikriydi o... demode oldu artık...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler