Almanya'dan Suudi Arabistan'a yaptırım kararı: Silah satışı yapılamaz

Almanya Başbakan'ı Angela Merkel, Cemal Kaşıkçı olayı sonrası Suudi Arabistan'a yaptırım sinyali veren bir açıklama yaptı. Merkel açıklamasında, 'Şu anki koşullar altında Suudi Arabistan'a silah satışı yapılamaz.' ifadelerini kullandı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, da dün akşam yaptığı açıklamada"Bu araştırma sürdüğü ve orada ne olduğunu bilmediğimiz sürece Suudi Arabistan'a silah ihraç etme konusunda pozitif karar vermenin zemini bulunmuyor" demişti.

Almanya'dan Suudi Arabistan'a yaptırım kararı: Silah satışı yapılamaz

Almanya Başbakanı Angela Merkel Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin ''Şu anki koşullar altında Suudi Arabistan'a silah satışı yapılamaz'' dedi.

Maas katıldığı bir TV programında Suudi Arabistan’a Almanya'nın silah satışı yapmasına ilişkin bir soruya, “Bu araştırma sürdüğü ve orada ne olduğunu bilmediğimiz sürece Suudi Arabistan’a silah ihraç etme konusunda pozitif karar vermenin zemini bulunmuyor” yanıtını vermişti.

3 ÜLKEDEN ORTAK BİLDİRİ

Öte yandan, İngiltere, Almanya ve Fransa, Suudi Arabistan'ın gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili açıklamasına ilişkin ortak bir bildiri yayımladı. Bildiride, "Hiçbir şey bu cinayeti haklı gösteremez ve biz bunu en güçlü şekilde kınıyoruz" denilen bildiride, "2 Ekim'de tam olarak ne olduğunun aydınlatılmasına acil ihtiyaç var. Suudi soruşturmasında şimdiye dek sunulan hipotezlerin inandırıcı olması için olgularla desteklenmesi gerekiyor" ifadeleri kullanıldı.

"EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE KINIYORUZ"

Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda vahşi bir şekilde hayatını kaybettiğinden uzun süredir korkulduğu ancak bunun doğrulanmasının yine de bir şok etkisi yarattığı belirtilen bildiride, "Hiçbir şey bu cinayeti haklı gösteremez ve biz bunu en güçlü şekilde kınıyoruz." denildi.

Bildiride, İngiltere, Almanya ve Fransa için gazetecilerin ifade özgürlüğünü korumanın en önemli öncelikler arasında yer aldığına dikkat çekilerek, "Gazetecilere yönelik tehdit, saldırı ve cinayetler hiçbir koşul altında kabul edilemez ve bunlar her üç ülke için başlıca bir kaygı nedenidir." değerlendirmesinde bulunuldu.

"Suudi Arabistan'ın ilk bulgularını paylaştığı açıklamasını not ediyoruz." denilen bildiride, şunlar kaydedildi:

"NİHAİ KARARIMIZI VERECEĞİZ"

"Ancak 2 Ekim'de tam olarak ne olduğunun aydınlatılmasına acil ihtiyaç var. Suudi soruşturmasında şimdiye dek sunulan hipotezlerin inandırıcı olması için olgularla desteklenmesi gerekiyor. Gerçeğin kapsamlı, saydam ve inanılır bir şekilde ortaya çıkarılması için çaba gösterilmesine yönelik ihtiyacın ve beklentinin altını çiziyoruz. Ne olduğuna dair daha fazla açıklamanın inanılırlığına ve böyle utanç verici bir olayın asla tekrarlanmayacağı ve tekrarlanamayacağına dair inancımıza dayalı olarak nihai kararımızı vereceğiz."

Her üç ülkenin de bu konuda Suudi Arabistan ile temas halinde kalacağına vurgu yapılan bildiride, bu ülkeyle ilişkilerin niteliği ve öneminin, bütün tarafların ortaklaşa tabi oldukları uluslararası hukuk normlarına ve değerlerine gösterilen saygıya bağlı olacağı belirtildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
BAKIYORUMDA AVUSTURYA ALMANYA İNGİLTERE FRANSA ABD VE DİĞER HAÇLILAR ARABİSTAN HAKKINDA HÜKÜM VERİYOR NE ZAMANDAN BERİ HAÇLI KÖPEKLERİ BUNA KARAR VERİYOR ÖNCE TÜRKTEN İZİN ALACAKSINIZ BİZ SİZİN PAPALIĞINIZ HAKKINDA HÜKÜM VERİYOR MUYUZ HAÇLILAR BUNU BİR ÖNCE ÖĞRENİN TÜM ORTADOĞU BİZDEN SORULUR YANİ TÜRKTEN BUNU ANLATIN MERKEL HANFENDİYE MYNET YAYINLA YAYINLAMA BU HAÇLI KÖPEKLERİ GÖRÜYOR OKUYOR TAHMİN EDİYORUM BURDAN YAZAYIM HAÇLILAR TÜRKÜN ÖNÜNDE EĞİLECEK GÖRECEKSİNİZ TÜM AVRUPA OSMANOĞULLARI GİBİ KANINIZI SİKECEĞİZ BEN TÜRKLERİN İNTİKAM LİDERİ DENİZ CENGİZ HAN NE İSE BEN O YUM EĞİLİN
Bu adi cinayet bizim ülkemizde işlendi ama bizim yetkililerden ne bir kınama ne bir yaptırım nede doğru dürüst bir tepki var Avrupa ülkeleri ise bizim vermemiz gereken tepkiyi veriyor
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler