Almanya dört eski Türk subaya iltica hakkı tanıdı iddiası

Der Spiegel dergisi, 15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu eski Kara Harp Okulu Kurmay Başkanı albay İlhami P, yarbay Atakan A, askerler İbrahim Y. ve Hasan E'ye Almanya'da geçici korunma statüsü verildiğini ileri sürdü

Almanya dört eski Türk subaya iltica hakkı tanıdı iddiası

Almanya'nın, 15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü ( FETÖ) mensubu eski Kara Harp Okulu Kurmay Başkanı albay İlhami P, yarbay Atakan A, askerler İbrahim Y. ve Hasan E'ye geçici korunma statüsü verdiği ileri sürüldü.

Alman Der Spiegel dergisinin bugünkü sayısındaki haberde, İlhami P. ile ülkenin batısındaki bir kentte yapılan görüşmeye yer verildi.

Türk hükümetinin İlhami P'yi 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin elebaşı olarak gördüğü ifade edilen haberde, Türkiye'de savcılığın da İlhami P'yi terör örgütü üyeliği ve vatan hainliğiyle suçladığı kaydedildi.

İlhami P'nin uzun süreden bu yana Türk ve Alman hükümetlerini üst seviyede meşgul ettiği aktarılan haberde, Türkiye’nin, İlhami P’nin iade edilmesini talep ettiği ifade edildi. Haberde, Alman makamlarının ise darbecilerin ağır suç işlemiş olsalar bile kolayca Türkiye'ye iade etmeyeceği belirtildi.

"İlhami P. ve Türkiye'de darbeci olarak aranan 3 arkadaşına Almanya'da geçici koruma statüsü verildi" ifadesi kullanılan haberde, bu kişilerin Türkiye'ye iadesinin en az 3 yıl için mümkün olmadığı iddia edildi.

Haberde, Alman hükümetinin iltica sürecinde etkisi olmamasına rağmen Türkiye'nin bu kişilere verilen korumayı bilinçli bir provokasyon olarak görebileceği bildirildi.

İlhami P'nin Alman devletinden maddi yardım aldığı ve halk eğitim merkezinde Almanca öğrendiği aktarılan haberde, kendisinin mümkün olan en kısa zamanda iş bulmak istediğine değinildi.

Haberde, Erzurum'da 1972 yılında doğan İlhami P. ile diğer geçici koruma verilen 3 kişinin birbirlerine 3 kilometre mesafede bir yerde yaşadığı ifade edildi.

"Alman polisler bana susmamı tavsiye etti" sözleri aktarılan İlhami P'nin 2017'nin ilkbaharında eski yarbay Atakan A, askerler İbrahim Y. ve Hasan E. ile Yunanistan’a kaçtığı, 12 Mayıs'ta Girit'ten sahte pasaportlarla Frankfurt'a giden Agean havayolu şirketine ait uçağa bindiği kaydedildi.

FETÖ mensuplarının Almanya'da kaldıkları mülteci yurtlarının önünde polis araçlarının bekletildiği, Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın da bu kişilere özellikle Türklere asker olduklarını anlatmamaları yönünde uyarıda bulundukları belirten haberde, kendilerine acil durumlar için telefon numaraları verildiği ileri sürüldü.

Alman hükümetinin ise iddialar hakkında Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereği bilgi vermediği aktarıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
ALMANYA CAMİ DUVARINA İŞİYOR. 80 MİLYON TÜRK HALKIYLA OYNAMANIN. OKADAR KOLAY OLMADIĞINI GÜNÜ GELİNCE ÖĞRENECEKLER. FAKAT ONLAR İÇİN GEÇ OLACAK.
ALMAN HÜKÜMETİNİN TÜRK ADALETİNE YARGISINA GÜVENMESİ GEREKİYOR
Ordularında GÖREV de VERSELER Tam Olsun ! Saygılarımla.
biz de aklımızı kullanıp alman malı malzeme,araba gibi seyler almayalım...öyle protesto edelim
İki yüzlü almanlar yüzünüze hahaha hihihi yaparlar sizinleymiş gibi davranırlar arkanızda iş çevirirler.
ALMANYA FRANSA YUNANİSTAN VE ABD AÇIK VE NET TÜRK DÜŞMANI KARŞINIZDA MUZ CUMHURİYETİ YOK KOSKOCA TÜRK DEVLETİ VAR ZAMANI GELİNCE BOYUN BÜKECEKSİNİZ TÜRKİYE AVRUPAYA MUHTAÇ DEĞİL ORTASYA TÜRK DEVLETLERİYLE BİRLEŞİR LATİN AMERİKA UZAKDOĞUYA TİCARETİNİ KAYDIRIRSA VE ORTADOĞUYA BÜYÜK BİR SET ÇEKERİZ AÇLIKTAN NEFESİNİZ KOKAR SİZİ HAÇLI ZİHNİYETİ SİZİ
Acaba bizim ülkedeki insanlar kadar ülkesini bölmek kötülük yapan varmı ?
Beslediniz büyüttünüz beceremediniz :))
sen çıkarın için fetöye göz yum. başına çökünce batıdan medet um. önceden aklın nerdeydi de bu duruma düşürdün ülkemi?
Diğer Haberler