Almanya, Türkiye ile 'iş birliği' peşinde!

Ankara ve Atina ile yoğun istişare yürüten Alman hükümeti, "iş birliği" yoluyla göç akınını kontrol altına almayı hedefliyor.

Almanya, Türkiye ile 'iş birliği' peşinde!

Angela Merkel başbakanlığındaki Alman hükümeti, Ankara ve Atina ile yoğun diplomasi trafiği yürüterek, Türkiye-AB Mülteci Mutabakatı’nın çöküşünü önlemeye, yeni bir mülteci akınını frenlemeye çalışıyor. Alman hükümet üyeleri ve yetkilileri bugün art arda açıklama yaparak yürütülen temaslar ve izlenen politikalar hakkında bilgi verdi.

"NORMALLEŞECEĞİNDEN YOLA ÇIKIYORUM"

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye’den Avrupa’ya ulaşan göçmen sayılarının artmasını "endişeyle" izlediklerini söylemekle birlikte, bu konuda Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile olumlu bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğine işaret etti. Çavuşoğlu’na, "Avrupa Birliği, AB-Türkiye mutabakatından kaynaklı yükümlülüklerine bağlıdır, Türkiye için de bunun geçerli olduğundan yola çıkıyoruz" dediğini aktaran Maas, "Çok yapıcı bir telefon görüşmesiydi ve bu nedenle durumun adım adım normalleşeceğinden yola çıkıyorum" diye konuştu.

Seehofer’den Merkel’e Erdoğan teşekkürü Avrupa’ya gelen göçmenlerin sayısındaki artış Federal Meclis’in gündeminde de yer aldı. Bütçe görüşmeleri sırasında söz alan İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Türkiye’den artan "kaçak göç" sayılarına rağmen, Almanya’nın bir yılda kabul edeceği göçmenlere ilişkin belirlenen 180 bin ile 220 bin arasındaki üst sınırın sene sonuna kadar aşılmayacağından emin olduğunu kaydetti.

"ÜZERİMİZDEKİ YOĞUN GÖÇ BASKISI SÜRÜYOR"

Seehofer, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğine dikkat çekerek, "Üzerimizdeki yoğun göç baskısı sürüyor… Türkiye ve Yunanistan ile ilgili gelişmelerden ötürü, Sayın Merkel’e, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bu telefon görüşmesini yapmış olmasından dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Alman hükümeti, Merkel'in Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini, bu görüşmede Ege’deki sığınmacıların durumu ile ilgili olarak AB-Türkiye mutabakatı çerçevesinde nasıl bir iş birliği yapılabileceğini ele aldıklarını duyurmuştu. Türk Sahil Güvenliği’ne destek önerisi Bu arada Seehofer’in sağ kolu Türkiye ile yürütülen istişare hakkında dikkat çekici açıklamalar yaptı. Alman İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Stephan Mayer, Funke Medya Grubu’na verdiği röportajda, Türkiye’den Yunanistan’a artan "kaçak göç" hakkında değerlendirmelerde bulundu ve "Sizce Erdoğan iş birliğini sürdürecek mi? " sorusunu yanıtladı.

3 milyon 600 bin Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’nin "büyük bir yük altında olduğunun görülmesi gerektiğini" vurgulayan Mayer, aynı zamanda cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu konu nedeniyle iç politikada baskı altında olduğuna dikkat çekti.

"GERİLİMİ TIRMANDIRMAK HİÇ KİMSENİN YARARINA DEĞİL"

Mayer şu ilginç değerlendirmeyi yaptı: "AB ile şu anda gerilimin tırmandırmanın Erdoğan’ın çıkarına olmadığından eminim. Dünkü telefon görüşmesinin de durumu sakinleştirmeye yardımcı olduğunu ve bizim Türk hükümeti ile birlikte bu gelişmeleri kontrol altına almamızı sağlamamıza vesile olacağını düşünüyorum. Bu noktada gerilimi tırmandırmak hiç kimsenin yararına değil. Türkiye ve Yunanistan ile birlikte, önümüzdeki günlerde ve haftalarda çok yakın istişareler yoluyla, belki de Türk Sahil Güvenliği’ne Almanya’nın yardımı ile daha az mültecinin Ege adalarına gitmek üzere yola çıkmasını sağlayabiliriz. "

2015-2016 yıllarındaki mülteci krizinin ardından sağ popülizmin yükseldiği Almanya’da, göçmen karşıtı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) oy oranını artırdı. Bu nedenle yeni bir göç akının önlenmesi Merkel başbakanlığındaki Alman hükümetinin öncelikli gündem maddeleri arasında yer alıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
almanya halkının refahı için göçmenleri almamak için elinden geleni yapıyor.bizimkiside ekonomi batıyormuş halk bunları istemiyormuş umurunda deyil.
@aytekinb Refah huzur mutluluk için Almanya almıyor diyorsun da Almanya nerede suriye nerede .... Türkiye nin sınır komşusu olduğu için mecburiyet var .. Hükümet almasa zorla kaçak girerler . Kaçak göçmen olarak insanlar amerika ya kadar gidiyor . Türkiye ye girmek daha kolay ......
türkiyeyi hafife almayın
siz panik yapmayın dünyada nekadar mülteci varsa getirin reis bakar onlara türkiye var rahat olun hecanlanmayın
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler