HABER

Almanya'da başörtüsü tartışmaları

Almanya'da başörtüsü tartışmaları

Almanya'da başörtü tartışması sürüyor. Almanya'nın tanınmış bulvar gazetelerinden birisi olan Bild Gazetesi, arabasında telefon görüşmesi yapan başörtülü bir kadını manşetine taşıdı.

Cep telefonunu başörtüsüne destek yaparak konuşan bir kadının fotoğrafının yayımlandığı haberle ilgili olarak görüş bildiren, Berlinli Elis Meier bu durumu abartılı bulduğunu söyledi. Meier, "Bu gazete hep böyle konuları öne çıkartır. Biz artık bu tür haberlere alıştık. Ama başörtüsü konusuna gelince beni çok da rahatsız etmiyor. Bence herkes özgürce takıp takmayacağına karar verebilmeli" diye konuştu.

Berlin'de yaşayan Türk Canan Kantar ise kendisinin başörtüsü takmadığını, ancak telefon olayını tek taraflı bulduğunu söyledi. Kantar, "Bazıları başlarını örtüyor ve araçlarında telefon görüşmesi yaparken bundan yararlanıyor olabilir. Bundan doğal bir şey yok. Neden abarttıklarını anlamakta zorlanıyorum" diye kaydetti.
Bu durumda ayrımcı bir yaklaşım olduğunu vurgulayan Berlinli Sonja Repher ise, "Neden başörtülü birisi rahatlıkla arabasında telefon görüşmesi yapabilsin de biz değil. Bunu doğru bulmuyorum" diye belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön