Almanya'da İslam dersi

Berlin AA - Alman hükümeti, eyalet yönetimleri ve yerel makamlar, Almanya'daki Müslüman kuruluşu temsilcileriyle İslam dersinin Almanca olarak müfredata alınması konusunda ilke anlaşmasına vardı.

Alman Haber Ajansı (DPA), Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin daveti üzerine yarın yapılacak 3. İslam Konferansı öncesinde Alman hükümeti, eyalet yönetimleri ve yerel makamların, Müslüman dernek temsilcileriyle İslam dersinin Almanca okutulması konusunda anlaştıklarını belirtti.

Schaeuble ise bugün yaptığı açıklamada, Müslümanların Almanya'da kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlamanın önemli bir görev olduğunu belirtti. İçişleri Bakanlığının bir temsilcisi de İslam Konferansının 15 Müslüman üyesinden biri olan Valid Nakşibandi'nin üyelik görevinden ayrıldığını, bundan üzüntü duyduklarını belirtti.

Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Genel Sekreteri Volker Beck ise İçişleri Bakanlığının belirli bir hedefi ve planı olmadığını savunarak, İslam Konferansıyla ülkedeki uyumlu çevrelerin güçlendirilmesi, bu sürecin sonunda da İslamiyet'in Almanya'da entegrasyonunun ve yasal açıdan eşitliğinin sağlanması gerektiğini ifade etti.