HABER

Almanya'da işsizlik azaldı

BERLİN (İHA) - Almanya'da işsizlerin sayısı son 4 yıldan bu yana en düşük seviyeye ulaştı. İşsizlik rakamlarındaki olumlu gelişmeye karşılık, Bertelsman Vakfı tarafından 21 sanayi ülkesi arasında yapılan bir araştırma, Almanya'nın büyüme hızı ve istihdam açısından son sırada yer almaya devam ettiğini ortaya koydu.

Nürnberg kentindeki Federal Çalışma Ajansı tarafından yapılan açıklamada, Ekim ayında işsizlerin sayısının Eylül ayına göre 153 bin azalarak 4 milyon 85 bine gerilediği, bunun da 2002 yılının Kasım ayından bu yana en düşük işsizlik rakamı olduğu bildirildi. İşsizlik oranının aynı dönem içinde 0.3 puan azalarak yüzde 9.8'e gerilediği, böylece yaklaşık 4 yıldan bu yana ilk kez yüzde 10'un altına düştüğü ifade edildi. İşsizlerin sayısının Ekim ayında, geçen yılın Ekim ayına göre de 471 bin azaldığı kaydedildi.

BA Yönetim Kurulu Başkanı Frank-Jürgen Weise, sonbahar dönemindeki ekonomik canlanmanın Ekim ayında istihdam piyasasına olumlu etki yaptığını ve işsizlerin sayısının büyük ölçüde azaldığını söyledi. İşsizlik rakamlarındaki bu olumlu gelişmeye karşılık, Bertelsman Vakfı tarafından 21 sanayi ülkesi arasında yapılan bir araştırma, Almanya'nın büyüme hızı ve istihdam açısından son sırada yer almaya devam ettiğini ortaya koydu.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler