Almanya’da Patriot tartışması

Almanya'da Türkiye'ye gönderilen Patriotların geri çekilmesi tartışmaları büyüyor. Sol Parti'nin ardından Sosyal Demokrat Parti de meclisten yeni yetki alınmasını talep etti.

Sol Parti'nin Federal Meclis grup başkanı Gregor Gysi, Türkiye'deki Alman Patriotlarının derhal geri çekilmesi talebini yineledi. Alman Patriotlarının Suriye sınırında bulunmaya devam etmesi durumunda, askerî bir çatışma halinde Alman ordusunun çatışmanın içine çekilmesi tehlikesi doğacağını belirten Gysi, "O zaman savaşın tarafı oluruz, hem de bizim gibi tarihi olan bir ülke!” diye konuştu. Gysi, askerî müdahalenin bir daha kontrol altına alınamayacak bir tırmanışa neden olabileceği uyarısında bulundu.

"Yeni yetki gerekli”

Sol Parti'ye ana muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti'den de (SPD) destek geldi. SPD meclis grubu savunma politikaları sözcüsü Rainer Arnold, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik bir askerî operasyona katılması durumunda Alman Patriot ve askerlerinin geri çekilmesi ya da meclisten yeni bir yetki alınması gerektiğini belirtti. Arnold, Leipziger Volkszeitung'un Perşembe günkü baskısında yer alan haberde, şu anki yetkinin Alman ordusu için salt savunma amaçlı bir görev öngördüğünü, Türkiye'nin askerî bir operasyona aktif bir şekilde katılması durumunda bu yetkinin temelde geçerliliğini yitireceğini kaydetti.

Hükümetten yanıt

Hükümet sözcüsü, Patriotların çekilmesi yönünde artan talepler karşısında bir açıklama yaptı. Steffen Seibert, Alman ordusunun Türkiye'deki ‘salt savunma amaçlı görevinde' bir değişiklik olmadığını belirtti. Savunma Bakanı Thomas de Maiziere de, Türkiye'deki Alman Patriot füzelerinin şu an için Suriye krizinde kullanılmasının söz konusu olmadığını kaydetti. Füze sistemlerinin kullanımının salt savunma amaçlı olduğunu ve NATO partneri Türkiye'nin korunmasına yönelik olduğunu belirten De Maiziere, "Suriye'deki durum çok ciddi. Bu nedenle 'şöyle olursa ne olur' gibi spekülasyonlara yer yok” diye konuştu. Savunma Bakanlığı sözcüsü de Türkiye'nin Suriye krizine askerî müdahalesinin Alman ordusu açısından ne tür sonuçlar doğurabileceği' yönündeki tartışmaları ‘hipotez' olarak nitelendirdi.

Suriye'den gelebilecek saldırılara karşı savunma için Türkiye'nin NATO'dan talebi üzerine Alman, Hollanda ve ABD Patriot füzeleri Türkiye'de konuşlandırılmıştı. Kahramanmaraş'taki Alman Patriot füze sisteminde görevli 300 kadar Alman asker de Türkiye'ye gitmişti.

© Deutsche Welle Türkçe

AFP,dpa / BK,NH

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler