HABER

Almanya'da uyum planı tartışması

ANKARA (ANKA)- Alman Federal Meclisi'nin Türk kökenli milletvekilleri, hükümetin izlediği politikaların farklılıkları dışladığını savunarak, uygulamaları eleştirdi.

Deutche Welle'nin haberine göre Almanya'nın göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, yaşama geçirilen Ulusal Uyum Planı'nın ülke tarihinde "yeni bir sayfa" açtığını söyledi.

Böhmer, göçmenlere yönelik Almanca ve meslek eğitimi, diyalog toplantıları gibi yaklaşık 400 başlık içeren Uyum Planı'nı överken, aile birleşimi için Almanya'ya gelecek yabancılara Almanca koşulu getirilmesini ne savundu. Böhmer şöyle konuştu: "Biz artık birbirimiz hakkında konuşmuyoruz; birbirimizle konuşuyoruz. Bu çok önemli bir nokta. Böylece, ülkemize gelen insanları ciddiye alıyoruz."

Alman Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Lale Akgün ise planı sert bir dille eleştirdi. Akgün şunları söyledi:

"Bence bu planın altında hiçbir şey yok. Bunun altında yatan, ‘dostlar alışverişte görsün' politikası. Çünkü gerçek politika, içişleri bakanlığında yapılıyor. Oradaki politikaya baktığınızda, ne kadar işlerin zorlaştırıldığını görüyorsunuz. Vatandaşlığa geçme zorlaştırılıyor. AB'nin getirdiği öneriler reddediliyor. Onun dışında, işte resim çektirelim, beraber lokum yiyelim, baklava yiyelim. Ama böyle Almanya'da bir problemin azalacağına ben inanmıyorum."

"Almanya'nın göç ve uyum politikasındaki en önemli sorunların başında, farklılıkları dışlayan yaklaşım geliyor" diyen Akgün, "Birincisi bu insanları uyum sağlamıyor gibi göstermekten kesin kez vazgeçmeleri gerekir. En büyük hata bu. Uyum sağlamış, sağlamamış, herkes kendi çapında uyum sağlar. Burada öyle çifte standart kullanılıyor ki buraya gelen bir Türk işçisinden en kısa sürede bir Alman profesörü gibi Almanca konuşması bekleniyor. Ve devamlı olarak insanlara siz uyum göstermiyorsunuz, uyum sağlamıyorsunuz deniyor. En acısı, zaten siz farklısınız deniyor" diye konuştu.

Geri Dön