Almanya'da yine kundaklama

BACKNANG (İHA) - Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinin Backnang şehrinde 9 Türk ailesinin kaldığı bir apartman, bu sabah ırkçılar tarafından kundaklandı.

Binanın duvarlarına gamalı haç çizen ve tehditler yazan ırkçıların çıkardığı yangın, büyük panik ve korkuya sebep oldu. Çıkan yangında dumandan etkilenen 2 kişi hastaneye kaldırıldı.

Yangının binanın içerisinde bulunan bir bebek arabasının yanıcı maddeyle yakılmasıyla çıktığı belirlendi. Yaşadıkları şoku üzerinden atmaya çalışan bina sakinlerinden ev sahibi Gürbüz Öztürk (48), 17 yıldır aynı binada oturduğunu belirterek, 6 ay önce de binalarına kundaklama girişiminde bulunulduğunu söyledi. Yangını erkenden fark eden Merve Arada adlı bina sakininin herkesi uyararak muhtemel bir faciayı önlediğini belirten Gürbüz Öztürk, "Yangına ilk müdahaleyi bina sakinleri yangın tüpleriyle yaptı.

Ardından hemen itfaiye ve polise haber verdik. Daha sonra yangın görevlilerin müdahalesiyle yangın tamamen söndürüldü" dedi. Polisin çıkarılan yangından arta kalan delilleri topladığını ve incelemeye aldığını vurgulayan Öztürk, "Şu anda sükunetimizi koruyoruz. Tedirgin değiliz, artık alıştık. Fakat bu olayların nereye kadar gideceğini kimse kestiremiyor" diye konuştu.

Öte yandan, Alman emniyet güçleri, alevlerin binanın her yanına sirayet edecek güçte olmadığını ileri sürdü.