Almanya'dan 'duran adam'a ödül

M100 Sanssouci Colloquium yılın medya ödülünü 'duran adam' Erdem Gündüz'e verdi.

Almanya'dan 'duran adam'a ödül

Almanya'da 2005 yılında Avrupa'nın farklı ülkelerinden editörlerin, yorumcuların ve gazetecilerin bir araya gelerek oluşturdukları bir organizasyon olan M100 Sanssouci Colloquium yılın medya ödülünü 'duran adam' Erdem Gündüz'e verdi.

Uluslararası ilişkilerde medyanın gücünü arttırmak, demokrasi ve ifade özgürlüğünü geliştirmek üzere çalışmalarda bulunan kurum, her yıl 'kişilikleriyle Avrupa ve dünyada iz bırakan' bir isme medya ödülü veriyor.

M100 Sanssouci Colloquium tarafından yapılan açıklamayla bu yılki medya ödülünün Gezi Parkı protestoları sırasında Taksim Meydanı'nda 'saatlerce durarak eylem yapan' Erdem Gündüz'e verildiği belirtildi.

Kurumun açıklamasında Gündüz'ün 'duran adam' eylemiyle barışçıl protestonun sembolü haline geldi ve dünya çapında takipçi topladığı belirtildi ve şöyle denildi:

"M100 Danışma Kurulu dünya çapında ifade özgürlüğünü destekleyici bu şiddetsiz protestonun bir örneğini sunduğu için bu yılki ödülü Erdem Gündüz'e vermeye karar verdi."

M100 Danışma Kurulu üyesi ve Potsdam Belediye Başkanı Jann Jakobs, Erdem Gündüz'ün tek silahının yaratıcılık olduğunu belirtirken, ifade özgürlüğü ve insan hakları için mücadele etmenin gerektirdiği yaratıcılığın 'duran adam' eyleminde saklı olduğunu ifade etti.

Sınır Tanımayan Gazeteciler sözcüsü Michael Rediske ise: "Taksim Meydanı'ndaki çarpıcı performansıyla Erdem Gündüz, tek bir insanın bile ifade özgürlüğüne nasıl dikkat çekebileceğini gösterdi" dedi.

M100'ün önceki yıllarda medya ödülü verdiği isimler arasında Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draghi ve Muhammed peygamber hakkında çizdiği karikatürlerle tartışma konusu olan Kurt Westergaard da bulunuyor.

M100 Sanssouci Colloquium, medya ödülünü her sene 'duruşuyla ifade özgürlüğünün gelişimine ve demokrasinin yerleşmesine katkı sağlayan' kişilere veriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
adam mal gibi dikildi onunla aynı zihniyette olanlar vermiştir o ödülü aklı başında adam bu ödülü yada metal parçasını vermez.
tabi almanlara hizmet ettiği belli adamlar banamı verecek bu adam ne yapmış türkiyeyi karıştırmak icin ellerinden geleni yapıyorlar bir avuc capulcu pislikler
ödülü kaptıysa bugünden itibaren VATANINI ŞİKAYET ne İSPİYON eder.hayırlı olsun ulusalcılarımıza
yorumunu görmeden önce ilk aklıma gelen buydu. almanlar veya herhangi bir avrupa ülkesi birine ödül veriyorsa o şahıs kesinlikle vatan hainidir.
Ulan bu ülkede senin gibi vatansever geçinenler varya...nasıl naylon fatura kestiklerni biliyorum.Trabzonlu olup,Yunan milletine Türkler dedelerimizi zorla müslüman yaptılar diyenleri gördüm.
Sırpların köpeği nazilerden ödül almış bunda şaşıracak ne var ?
durdugu yerden ödül almakta bu olsa gerek .:)) ama tebrik ederim keşke her protesto böyle seviyeli ve sakin olsa da demokrası adına bir adım ileri gidebilsek .yakıp yıkmadan vurmadan da birşeyleri tartişabiliriz.
şuraya bakın yorumların bir çoğu saldırı ve fitne niteliğinde, aslında genç arkadaşımız en güzel tepkilerden birini vermiş şiddet içermeyen bir protesto yöntemi sergileyerek dikkatleri çekmeyi başarmış. ama tabi bizim at gözülüğü ile olayları izleyen yanlı medyaları takip eden (sağcısı, solcusu farketmez) milletimiz bunu görmüyor. hükümetin eleştirilmesine bile tahammülleri olmayan kraldan çok kralcılar son zamanlarda o kadar çok arttıki Rabbim sonumuzu hayır etsin, gençimizin ve onun gibilerinde bahtını yolunu açık etsin.
Aşağıdaki yorumlar okuyunca hemen aklıma gelmişti. İşte dış mihraklara çalıştığı belliydi zaten, biz dememiş miydik vs. Bu kadar basit kafalar bizi yönetmeye çalıştığı için çıkıyor ya zaten bu problemler.
Medeniyet dediğin soyunup atmaksa arı, o zaman en medeni afrika yamyamları. Ey medeni batı o ödülü gitte Suriyede Mısırda görev yapan gazetecilere ver. İsraili protesto eden Yahudi kızı Abileah'a ver. Sıkar değil mi? Boyun ve omzundan yaralanarak George Washington Universitesi Hastanesine kaldırılan 28 yaşındaki Yahudi kızı Abileah, tutuklandı. Hastane yatağında yaptığı açıklamada ağrıları olduğunu ifade eden Abileah, ‘`Ancak bu Filistinlilerin hergün yaşadığı sancı ile kıyaslanamaz.`` dedi.
Diğer Haberler