HABER

Almanya'dan Steudtner için hızlı ve adil yargılama talebi

Alman hükümetinin İnsan Hakları Sorumlusu Bärbel Kofler, Türkiye’de tutuklu insan hakları savunucusu Peter Steudtner’in hızlı ve adil bir biçimde yargılanmasını istedi.

Almanya'dan Steudtner için hızlı ve adil yargılama talebi

Almanya'da çeşitli günlük gazetelerin bağlı olduğu Yazı İşleri Ağı'na (RND) açıklama yapan Kofler, “Türk mahkemelerinden bu davayı hızlı ve hukuk devleti ilkelerine göre yürütmelerini talep ediyorum” dedi. Kofler tutuklu insan hakları savunucularının serbest bırakılması dışında bir sonuç beklenemeyeceğini söyledi.

Sosyal Demokrat Partili milletvekili, "Ne benim ne de hükümetin, savcılığın iddianamesinde yer alan suçlamaları ya da uzun hapis cezasını makul karşılayabilmemiz mümkün" dedi. Türkiye'de haber ajansları savcılığın insan hakları savunucuları için 15 yıla varan hapis cezaları istediğini bildirmişti.

Alman vatandaşı Peter Frank Steudtner, İsveç vatandaşı Ali Gharavi, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Veli Acu, İnsan Hakları Gündemi Derneği'nden Günal Kurşun, Kadın Koalisyonu'ndan İlknur Üstün, Yurttaşlık Derneği'nden Nalan Erkem ve Özlem Dalkıran, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği'nden Nejat Taştan, eski Mazlum Der'li insan hakları savunucusu Şeyhmus Özbekli İstanbul Büyükada'da 5 Temmuz tarihindeki toplantı sırasında gözaltına alınmıştı.

DHA'nın haberine göre, iddianamade şüphelilerin Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a başlattığı Adalet Yürüyüşü'nü kaosa dönüştürmeye çalışmak istedikleri; "PKK, DHKP-C ve FETÖ terör örgütleriyle irtibatlarının bulunduğu ve bu örgütlere yardım kastıyla hareket ettikleri" ileri sürüldü. Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç hakkında "silahlı terör örgüt üyeliği” suçlamasıyla, diğer şüpheliler hakkında "silahlı terör örgütüne yardım etme” suçlamasıyla 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istendi.

DHA/AFP,EC/CÖ

©Deutsche Welle Türkçe

Geri Dön