HABER

"Alperenleri sokağa dökmek istediler"

Edirne'de yaşanan olaylarla ilgili çarpıcı iddialar

"Alperenleri sokağa dökmek istediler"
Terör örgütü DHKP/C'nin başını çektiği olaylar Edirne'yi karıştırdı. Gerilimin nasıl başladığı konusunda ise önemli iddialar gündeme geliyor. 3 Ocak'ta bazı kişiler, demir çubuklar yaptırıp esnafa dağıtmış. Alperen Ocakları Edirne Şube Başkanı Alpaslan Cankaloğlu ise çok çarpıcı iddialarda bulunuyor.
[** **](http://haber.mynet.com/detay/ana/eylemci-kiza-olduresiye-dayak/489296)
Edirne'de terör örgütü DHKP-C üyesi 5 üniversite öğrencisinin tutuklanmasının ardından sahneye konulan eylemler ısrarla sürdürülüyor. Şehre dışarıdan gelip olaylarda ön sıralarda yer alan eli sopalı bazı kişilerin vatandaşları, "PKK'lılar Edirne'ye geliyor, hadlerini bildirelim" diyerek provoke etmeye çalıştığı belirtiliyor. 3 Ocak'taki olaylardan önce şüphe üzerine yapılan kimlik kontrolleri sırasında bazı istihbaratçıların tespit edildiği ileri sürülmüştü. Edirne Çilingirler Caddesi'nde meydana gelen olay esnasında kırmızı şapkalı, 20 yaşlarında bir gencin, polisin gözaltına aldığı DHKP/C'lilere defalarca vurması gözden kaçmadı. Polis DHKP/C'li grubun güvenliğini sağlamakta zorlanırken, 20 yaşlarındaki şahsın ısrarla halkı galeyana getirmeye çalıştığı görüldü.
Şehre girmek için Babaeski'de bekleyen örgüt yandaşları ise önceki gün eylemi sona erdirdi. Ancak Edirne'de 'gerginlik bitti' derken şimdi de sendikalar sokağa çıkmaya hazırlanıyor.
**Şehirde neler oldu?**
**16 Aralık:** Edirne'de DHKP/C terör örgütü adına broşür dağıtmak ve 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 3 DHKP-C üyesi tutuklandı. Şehirde, gözaltına alınan öğrencilerin PKK'lı olduğu konusunda söylentiler yayıldı.
**27 Aralık:** Edirne Gençlik Derneği üyesi küçük bir grup, arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi. Bu sırada çevrede oluşan kalabalıktan bazı kişilerin eylem yapanların üzerine yürüyüp alanı terk etmelerini istemesi üzerine kavga çıktı. Olayda 8 kişi gözaltına alındı.
**29 Aralık:** Gözaltına alınan 8 kişiden 2'si tutuklanarak cezaevine gönderildi.
**31 Aralık:** Yılbaşı kutlamaları için meydanda toplanan kalabalığı fırsat bilen provokatörler, '3 Ocak'ta Edirne'ye PKK geliyor' diye eğlence platformunun mikrofonundan bağırdılar.
**3 Ocak:** Terör örgütü DHKP-C'nin propagandasını yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan 5 kişiye destek vermek amacıyla İstanbul'dan 150 kişilik bir grup Edirne'ye gelmek için hareket etti. Polis tarafından şehre sokulmayan grup, TEM otoyolunun Edirne istikametini trafiğe kapattı. Bunun üzerine bir grup vatandaş grubun bekletildiği yere gelince çatışma yaşandı.
**4 Ocak:** Edirne'ye girişlerine izin verilmeyen grup, İstanbul'a dönmek yerine Babaeski'de beklemeye başladı.
**6 Ocak:** Bekleyen gruptaki bazı öğrenciler, sınavları olduğu gerekçesiyle ilçeden ayrıldı.
**9 Ocak:** İstanbul'dan gelen gruba destek vermek için açıklama yapan gruba, çevredeki vatandaşlar saldırdı.
**"Bizi de kışkırtıp sokağa dökmek istediler"**
Alperen Ocakları Edirne Şube Başkanı Alpaslan Cankaloğlu, DHKP/C üyesi 5 üniversite öğrencisinin tutuklanması üzerine başlayan olaylar sırasında kendilerinin de kışkırtılmaya çalışıldığını söyledi. "Milli duygularımızdan istifade etmeyi düşünen bazı güçler bizi kavgaya çekmeye çalışıyor" diyen Cankaloğlu, bu oyunlara gelmediklerini, bundan sonra da gelmeyeceklerini vurguladı. OIlayların perde arkasında karanlık güçlerle bağlantılı bazı şahısların olduğunu anlatan Cankaloğlu, Alperen Ocakları olarak attıkları adımların demokratik sınırlar içerisinde kalacağını belirtti. Cankaloğlu, Edirne'deki bazı sivil toplum örgütü ve basın kuruluşlarının tavrına da tepki gösterdi: "Olayların devamını ister gibi davranıyorlar"
Karanlık güçlerin sistemli olarak Edirne'de faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Cankaloğlu, DTP'nin kapatıldığı akşamın bunun için iyi bir örnek teşkil ettiğini ifade ediyor. Alperen Ocakları Edirne Şube Başkanı Cankaloğlu sözlerini şöyle sürdürüyor: "DTP'nin kapatıldığı gün bir yerlerden esnafa ve üniversite öğrencilerine 'Alperenler sokağa dökülecek, sabaha kadar eğlence yapacaklar' diye mesajlar gelmiş. Bizim böyle bir planımız yoktu, olmaz da. Duyunca biz de ne yapacağımızı şaşırdık. Bu kadar da olmaz dedik. Hemen karşı bir hamle yaptık ve böyle bir şey olmadığını ulaşabildiğimiz herkese
ilettik ve sonuç itibariyle böyle bir olay yaşanmadı."


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön