HABER

Altın fiyatlarında yükseliş sürüyor, döviz fiyatları sallantıda

Avrupada'ki istikrarsızlığın ardından altın fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor. Öte yandan Yunanistan genel seçimlerinin ardından döviz fiyatlarındaki düşüş ise devam ediyor.

Altın fiyatlarında yükseliş sürüyor, döviz fiyatları sallantıda

Altın fiyatlarında yükseliş devam ederken, döviz fiyatlarındaki düşüş sürüyor. Yunanistan'da erken genel seçimden SYRIZA'nın zaferle ayrılmasının ardından döviz fiyatları düşüşe geçti. Euro/dolar paritesi rekor düşüşle 1.12 düzeyinin altına inerek son 11 yılında en düşük seviyelerine geriledi. Öte yandan Avrupa'daki istikrarsızlığın altın fiyatlarına olumlu etkisi ise devam ediyor.

SYRIZA'NIN ZAFERİ PİYASALARDA "GERGİNLİK ENDİŞESİ" YARATTI

Yunanistan'da erken genel seçimden Radikal Sol Koalisyon İttifak (SYRIZA) zaferle ayrıldı. Aleksis Çipras'ın önderliğinde seçimden zaferle ayrılan SYRIZA'nın programına, Avrupa Birliği, Avrupa merkez bankası ve Uluslararası Para Fonu’ndan oluşan Troyka ile yapılan program kapsamındaki tasarruf önlemlerini kaldırmayı ve borçların yeniden müzakere edilmesini koyması, piyasalarda "gerginlik endişesi" yarattı.

Yunanistan'da yaklaşık 5 yıldır devam eden ekonomik krizin en önemli siyasi sonuçlarından biri olarak ortaya çıkan SYRİZA, kurtarma programları karşılığında uygulanan sert kemer sıkma politikalarını AB tarafından haksız bir dayatma olarak değerlendiriyor. Parti, ülkenin krizden dış yardımlar olmadan kendi dinamikleriyle çıkabileceğini savunuyor. Bünyesinde pek çok sol eğilimli küçük partiyi barındıran ve bileşenleri arasında marjinal yapıların da bulunduğu SYRIZA'nın lideri Aleksis Çipras, seçim öncesinde kendi onayının bulunmadığı hiçbir anlaşmayı tanımayacağını ifade etmiş, Yunanistan'ın milyarlarca dolarlık kurtarma paketi karşılığında kabul ettiği kemer sıkma politikalarına son vereceğini açıklamıştı.

AB ve IMF ile kredi koşullarını yeniden müzakereye açacağını belirten Çipras, borç konusunda tek taraflı hareketleri tercih etmeyeceğini ancak mecbur kalırsa bunu yapacağını belirtmişti.
SYRIZA, hükümet olursa, önceden açıkladığı programa bağlı kalarak, memorandumlarda öngörülenlerin dışında hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Bu durumda SYRIZA'nın hükümet olduktan sonra kreditörlerle köprüleri atması durumunda, kurtarma programından çıkacağını değerlendiren uzmanlar, bunun da Avrupa'da domino etkisi yaratarak Avro Kuşağı'nın dağılmasını gündeme getirebileceği yorumunda bulunuyor.

Yunanistan'ın, memorandum sonrası dönemle ilgili Troyka ile sürdürdüğü ancak erken seçim nedeniyle askıya alınan müzakerelerde belirlenen zaman içinde uzlaşma sağlanamaması durumunda, kalkınma programı kapsamında ödenmesi beklenen taksitler gecikecek ve bütçe açığı daha da büyüyecek.
Yunanistan'ın, 2015 yılında IMF'ye ve Avro Kuşağı'na 18,5 milyar Avro borç ve 4 milyar Avro faiz ödemesi gerektiği belirtiliyor.

SEÇİMLERİN ARDINDAN GERİLEME BAŞLADI

Avrupa Merkez Bankası’nın geçen hafta, varlık alımlarına başlayarak Mart’tan itibaren piyasaya her ay 60 milyar euro süreceğini açıklamasıyla 1.13’e inen euro/dolar paritesi, seçimlerin ardından ilk işlemlerde 1.1098 düzeyine kadar geriledi.

Euro-dolar sonraki işlemlerde 1.1183 - 1.1198 bandında hareket ederken, lira karşısında 2.62 lira düzeyine çekilen Avrupa para birimi, daha sonra 2.63 liranın üzerine çıkarak, 2,6380 - 2.6390 lira düzeyinde haraket etmeye başladı.

Euro'ya karşı güç kazanan dolar lira karşısında da yönünü yukarıya çevirdi ve 2.3709 liraya kadar çıktıktan sonra biraz gevşeyerek, 2.3570 - 2.3590 bandında hareket etti.

PETROL KAZANIMLARINI VERDİ

Euro/dolar paritesindeki gelişmeler petrol fiyatlarını da aşağıya çekti. Euro’nun dolar karşısında gerilemesinin etkisiyle ABD hafif hampetrolünün varil fiyatı 45 doların da altına inerek, 44.35 dolara kadar geriledi. ABD petrolü daha sonra 44.90 - 45.20 dolar aralığına toparlandı.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el Suud'un ölümünün ardından, geçen haftanın son günü 49 dolar düzeyine yükselen Brent petrolünün fiyatı da 48 doların da altına çekilerek 47.85 dolara kadar indi. Brent daha sonra 48.20 - 48.50 dolar aralığında hareket etmeye başladı.

"GÜVENLİ LİMAN" ALIMLARI ALTIN FİYATLARININ YÖNÜNÜ YUKARI DÖNDÜRDÜ

SYRIZA’nın borç koşullarında yapacağını söylediği sıkı pazarlıkların Avrupa’da istikrarsızlık yaratacağı endişeleriyle artan "güvenli liman" alımları altın fiyatlarının yönünü yeniden yukarıya döndürdü. Geçen hafta 1,300 doların üzerine çıktıktan sonra 1,290 doların altına çekilen bir ons altının fiyatı bugün Hong Kong’da 1,298.36 dolara kadar yükseldi. Altın daha sonra 1,290 - 1,292 aralığına çekildi.

Altın fiyatları için tıklayın

SINIRLI DÜŞÜŞ

Avrupa hisse piyasalarina yatırım yapan fonlara, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) geçen hafta Perşembe gün açıkladığı tahvil alım programı neticesinde haftalık bazda 3.3 milyar dolar tutarında para girişi oldu. Açılışta gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0,2 azalarak 369,68 puan, Londra'da FTSE-100 endeksi yüzde 0,2 değer kaybederek 6.819,91 puan oldu. Frankfurt'ta DAX endeksi yüzde 0,5 kayıpla 10.593,04 puana, İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 1 azalışla 20.314,94 puana, Paris'te CAC 40 endeksi yüzde 0,4 düşüşle 4.623,52 puana, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 1,2 değer kaybederek 10.455,90 puana geriledi. Ayrıca bugün Almanya, ocak ayı Ifo endeksleri açıklanacak, Avro Bölgesi maliye bakanları Brüksel'de toplanacak.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler