"Altın milli park alanı dışında aranıyor"

ANKARA (İHA) - Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kaz Dağları'nda altın aranan bölgenin, tamamen milli parklar alanı dışında olduğuna işaret ederek, "Milli parklar içinde bir santimetre alanda dahi altın arama veya altın işletme faaliyetine müsaade edilmemiştir" dedi.

TBMM Genel Kurulu, çevre ve çevre kirliliği ile ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına ilişkin 22 önergenin birleştirilerek görüşülmesi kararı aldı. Araştırma önergelerinin görüşmeleri sırasında bir konuşma yapan Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, su kaynaklarının korunması için katı atıkların uygun şekilde toplanması, bertaraf edilmesi gerektiğini ifade etti. Bakanlık olarak bir katı atık eylem planı hazırladıklarını açıklayan Eroğlu, şu ana kadar yaklaşık olarak 32 katı atık düzenli depolama
tesisinde 28 milyonluk bir nüfusun katı atıklarının ayrı olarak toplanarak uygun şekilde bertaraf edilebildiğini söyledi.

Eroğlu, "2012 yılı sonuna kadar hedefimiz, 51 milyon kişinin katı atıklarını düzenli olarak toplayarak bertaraf edecek olan sistemi geliştirmektir. Böylece evsel katı atıklar, çöpler veya tıbbi atıklardan kaynaklanan gerek yüzeysel suların, gerek yeraltı sularının kirlenmesinin önüne geçilmiş olacaktır" diye konuştu. Eroğlu, atık su arıtma tesislerinin biran önce inşa edilmesi konusunda çalışmaların sürdüğünü, bu konuda da çok hassas olduklarını söyledi.

Van Gölü'nün etrafındaki kirliğinin azaltılması ve Van'ın turizme açılması için ciddi bir çalışma içinde olduklarını ifade eden Eroğlu, Kaz Dağları'ndaki altın arama çalışmalarıyla ilgili de bilgi verdi. Kaz Dağları'nda altın aranan yerin, tamamen milli parklar alanı dışında olduğunu ifade eden Eroğlu, "Milli parklar içinde bir santimetre alanda dahi altın arama veya altın işletme faaliyetine müsaade edilmemiştir. Tabiatın tahrip edilmemesi, milli parka tecavüz edilmemesi için gerekli kontrolleri sürekli
olarak yapıyoruz" şeklinde konuştu.