Altın Portakal için rekor başvuru

Bu yıl 50'incisi düzenlenecek Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'na rekor düzeyde başvuru yapıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Büyükşehir Belediyesi desteğiyle, Antalya Kültür Sanat Vakfı'nın organize edeceği 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'na 68 filmin başvurduğu bildirildi.

Açıklamaya göre, festivalin 50 yıllık tarihinde rekor olan 68 filmin 46'sı yönetmenlerinin ilk filmlerinden oluşuyor.- Kısa film ve belgesele de ilgi büyük oldu50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne başvuruda bulunan kısa film ve belgeseller de belli oldu. Portakal'a bu yıl kısa film yarışması için 206, belgesel film yarışması için 99 film başvurdu. Yarışmaya başvuran 99 belgeselin 45'i de yönetmenlerinin ilk filmlerinden oluşuyor.AKSAV Başkanı Tufan Dağıstanlı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Altın Portakal'da 50'nci yıl coşkusunun şimdiden yaşanmaya başladığını belirterek,4-11 Ekim tarihleri arasında Antalya'da gerçek anlamda bir sinema şölenine imza atılacağını bildirdi.Festivale yapılan rekor sayıdaki başvurunun sinema sektörünün yükselen grafiğine işaret ettiğini ifade edenDağıstanlı, Türk sinemasındaki gençleşme eğilimine de dikkati çekti.

Dağıstanlı, genç sinemacıları özendirmek amacıyla ilk film ödülünü 50 bin liradan 100 bin liraya çıkardıklarını hatırlattı.- Genç sinemacılara ödül dopingiBu arada, festivalde en iyi ilk film, en iyi belgesel, en iyi kısa film ödülleri artırıldı. Ulusal uzun metrajda en iyi ilk film ödülü 55 bin liradan 100 bin liraya, geçen yıl 15 bin lira olan en iyi belgesel film ödülü 30 bin liraya, 10 bin lira olan en iyi kısa film ödülü de 15 bin liraya yükseldildi.

Ulusal uzun metraj film yarışmasında birinci gelen film 350 bin lira ile ödüllendirilecek. Uzun metrajda en iyi yönetmen ödülü 55 bin lira, en iyi senaryo ödülü 35 bin lira, en iyi görüntü yönetmeni ve en iyi müzik ödüllleri 30'ar bin lira olarak belirlendi. En iyi ilk belgesel filme ise 5 bin lira parasal ödül ve Altın Portakal heykeli verilecek.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
belediyenin maddi durumu pek iyi değil...güvenlik şirketi çalışanları 3 aydır maaş alamadıklarını söylüyolar.. öyle olur olmaz herkesi çağırıp, 5 yıldızlı otellerde yedirip-içirip yatırıp bir sürü masrafa girilmesin..
Diğer Haberler