Ünlü iş adamından büyük jest! Tam 2 milyar dolar

Amazon'un kucurusu Jeff Bezos, evsizlere yardım etmek ve yeni okullar kurmak için yarattığı vakıf fonuna 2 milyar dolar bağışladığını açıkladı.

Ünlü iş adamından büyük jest! Tam 2 milyar dolar

Adı Bezos Day One Fund (Bezos İlk Gün Fonu) olarak açıklanan fon, evsiz ailelere yardım eden dernek ve vakıfları fonlayacak, ayrıca yoksul mahallelerde kâr amacı gütmeyen anaokulları kuracak.

Bezos 164 milyar dolarlık servete sahip olmasına rağmen çok az hayır işi yapmakla eleştiriliyordu.

Yaptığı bağışı Twitter'dan açıklayan Bezos "Eğitim bir boşluğu doldurmak değil bir ateş yakmaktır ve bu ateşin erkenden yakılması her çocuğa önemli bir avantaj sağlar. Bana bugüne kadar önerlerle gelen herkese teşekkür ediyorum. Kendini geliştirmeye bu kadar hevesli bir canlı türünün mensubu olmak beni iyimserlik ve şükranla dolduruyor" ifadelerini kullandı.

Bezos'un 1994'te kurduğu Amazon bu ay 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmıştı.

ABD'li işadamı 2 milyar dolarlık bağışını açıklasa da bu miktar bugüne kadar 10 milyarlarca dolar bağış yapan Bill Gates veya Facebook'taki hisselerinin yüzde 99'unu kamu yararına çalışan bir örgüte bağışlama sözü veren Mark Zuckerberg'in bağışlarının yanında çok küçük kalıyor.

Bezos Amazon'un yanı sıra uzay roketleri geliştiren Blue Origin ve ABD'deki Washington Post gazetesinin de sahibi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
bende bızım zengınler bagışlamış sandım bızımkıler kendıne müslüman adiler
@karakemal1944 kendi sağ cebinden çıkarıp kendi sol cebine koymuş- üstüne vakfının - şirketlerinin ve kendisinin reklamını tüm dünyaya duyurmuş. büyük ihtimal vergi gibi bir takım indirimlerden faydalanabileceği veya fiktif olan nereden geldiğini açıklayamadığı parayı aklamış... hemen dini ve müslümanları aşağılamalara girmeden eniştenin senin neden öptüğünü bir düşün istersen. şimdi saf insancıklar amozandan alışverişe yüklenir. ve bağışçılarda bu vakfa destek olur. daha da bir hızla yürür gider bu zaatı muhterem...
bir önceki haberde bizim cüppeli protez kol öpüyor onlara göre gavur kafir bir adam binlerce muhtaç insana yardım ediyor Allahım sen sonumuzu hayr et
@dilek.husan bunlara kafir demek doğrumu bilmiyorum ama inkar edip inanmayanlara kafir deniliyor bu adamlar Allaha inanıyorlar. Kuranın manasından müslümanlar kadar uzak fakat inançları Allah ki doların üstünde bile Biz tanrıya inanırız yazmışlar.
yahu hangi türk zengin bağış yapar ki bunlar sadece kazanıp yemeye çalışırlar önce devleti dolandırırlar vergi borçlarını ödemezler af gelir sonra sermayeyi yurt dışına kaçırırlar ve sonra da hiç para kazanmadık derler ama gerçek şu gözleri doymaz siz hiç gördünüz mü çalışanına bedavadan daire yapıp vereni veya fakir bir aileye ev verdiklerini böyle şey olmaz çünkü gözleri aça, aç doymuyorlar....
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler