Ambulans dağıtım töreni

ANKARA (İHA) - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'de 112 acil sağlık hizmetlerinin gelişmiş ülkelerle yarışır hale geldiğini belirterek, "2007 yılında bütün acil yardım çağrılarının yüzde 92'sine ilk 10 dakikada ulaştık" dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından alımı yapılan 382 adet kara ambulansı, 142 adet 4x4, 30 adet kar paletli ambulans, 6 adet hasta kabinli kar aracı ve 4 adet deniz ambulansı olmak üzere toplam 564 adet yeni ambulans, düzenlenen törenle hizmete girdi. Bilkent Otel'de gerçekleştirilen törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile çok sayıda bürokrat ve doktor katıldı. Başbakan Erdoğan, tören öncesi otel kampüsüne yerleştirilen ambulansları ve acil yardım çadırlarını gezerek, yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Akdağ, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de 5 yıldır insan odaklı Sağlıkta Dönüşüm Programı'nı uyguladıklarını hatırlatarak, attıkları her adımda sürekli vatandaşların mutluluğunu öne çıkardıklarını söyledi. Sigara, hareketsiz yaşam ve şişmanlığın kalp krizi ve felçleri artırdığını vurgulayan Akdağ, acil durumlarda yapılan tıbbi yardımlarım ölümleri yüzde 25 azalttığını söyledi. Akdağ, artık Türkiye'de 112 Acil Yardım hizmetlerinin gelişmiş ülkelerle yarışır hale geldiğini ifade ederek, bu konuda gerekli standartları yakaladıklarını kaydetti. 112 hizmetlerinin gerek sayı, gerek kalite ve gerekse organizasyon bakımından Avrupa normlarına ulaştığını anlatan Akdağ, vakalara ulaşım süresinin azaldığını, acil müdahale araçlarının ise son teknolojiyle donatıldığını kaydetti. Bakan Akdağ, ambulansların otoyollardan artık ücretsiz geçmeye başladığını belirterek, "2007 yılında bütün acil yardım çağrılarının yüzde 92'sine ilk 10 dakika içinde ulaştık. 81 ilde komuta kontrol merkezlerinin dijital altyapısını gerçekleştirdik" diye konuştu.

Akdağ, vatandaşlara, "Gereksiz yere 112 merkezlerini meşgul etmeyin" uyarısında da bulunarak, Türkiye'de gereksiz 112 çağrılarının gelişmiş ülkelerden çok daha fazla olduğunu vurguladı. "İnsanlar telefon kontörlerini kontrol etmek için bile 112'yi arıyorsa varın gerisini siz tahmin edin" diyen Bakan Akdağ, sürücülere de trafikte ambulanslara yol vermeleri konusunda çağrıda bulundu.