HABER

Amerika Birleşik Devletleri Ramazan İmsakiyesi 2017: Sahur saat kaçta? ABD imsakiyesi, iftar vakti

2017 yılının Ramazan ayı geldi. Amerika Birleşik Devletleriiçin Ramazan ayı hayırlı ve mübarek olsun. Ramazan ayında oruç tutulacak, iftarlar açılacak, sahura kalkılacak ve Ramazan ayının manası olan dualarla birlikte, Ramazan ayı, ibadetler ile değerlenecek. Mübarek Ramazan başlıyor ve ilk sahura bu sabaha karşı kalkılacak. Peki ilk sahur saat kaçta? İşte İl il ve Amerika Birleşik Devletleri Ramazan imsakiyesi, iftar vakti.

Amerika Birleşik Devletleri Ramazan İmsakiyesi 2017: Sahur saat kaçta? ABD imsakiyesi, iftar vakti

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm İslam aleminin ramazan ayı mübarek olsun. Sahuru, iftarı, orucu, bayramı ile Ramazan, ibadet ve tefekkür ayıdır. Ramazan ayında oruç tutanlar oruçlarını dualarla iftar vakti açacaklar ve sahurda da sonraki oruca hazırlanacaklar. Nitekim bu geceyi yarına bağlayan sabaha karşı ilk sahura kalkılacak. Peki ABD’de sahur saat kaçta?

Diyanet’in 2017 Ramazan imsakiyesi Amerika Birleşik Devletleri için ilk sahur vaktini 03.45 olarak gösteriyor. Diyanet'in duyurusu ile ABD'nin en yoğun Türklerinin bulunduğu Colorado eyaleti için Ramazan boyunca iftar, imsak ve sahur vakitleri saat kaçta takip edebilirsiniz.

İMSAKİYE VAKİTLERİ ve İMSAKİYE BİLGİLERİ

Imsak: Karabük sahur vakti, sabah namazi vaktini belirtir.

Günes: sabah namazinin bittigi vakittir. Günes dogdugunda kerahat vakti girer. Günes dogduktan yaklasik 45-50 dakikalik sürede namaz kilmak mekruhtur. Daha sonra israk vakti girer. Temkin vaktini diger takvimler dikkate almadiklari için müslümanlarin oruclari riske girmektedir.

Ögle: ögle namazi vaktinin girdigi saatir.

Ikindi: Karabük ikindi namazi vaktinin girdigi saatir. Gökyüzü kizarasiya kadar kilinabilir

Aksam: Aksam namazi vaktidir. Iftar vakti aksam girer. Aksam saati gün batimini da belirtir..

Yatsi: Yatsi namazi vaktidir. diger takvimlere oranla 10 dakika sonra. Her ne olursa olsun, namazlarinizin kabulü için ve vaktinde eda edebilmek için sitemizdeki fazilet takvimini kullanmanizi tavsiye ederiz.

Karabük cuma namazi: Cuma namazi vakitleri ögle namazi vakti ile ayni zamanda girer.

Karabük bayram namazi: kurban bayrami namazi vakti - ramazan bayrami namazi vakitleri yaklasik günes dogduktan 45-50 dakika sonra (yani israk vaktinde) girer .

Ramazan’a özel Karabük’e özel bir iftar yemeği : Ispanak mücveri

Hazırlanması:

# Ispanaklar ve soğanlar çok ince kıyılır, derin kaseye bırakılır.

# Üzerine tuz eklenir, elle gevşeyene kadar ovulur.

Sonra yumurta ve süt ilave edilir. İyice karıştırılır.

Karbonat katılır. Bütünleşene kadar azar azar un eklenir. (Kıvamı cıvık olacak)

Tavaya 1 parmak kadar sıvıyağ konur, ısınınca çorba kaşığıyla mücver karışımından bırakılır.

Bir yüzü kızarınca diğer yüzü çevrilir ve kızartılır.

Ilık olarak servise sunulur.

Not: Ispanaklar haşlanarak da mücver hazırlanabilir ancak haşlama işlemi besleyici değerin azalmasına neden olur.

Orucu Bozup Hem Kazâ Hem de Keffareti Gerektiren Haller

Bazı durumlarda hem kaza hem de kefarret ödemeniz gerekebiliyor.

HEM KAZAYI HEM KEFFARETİ GEREKTİREN DURUMLAR

Cinsî münasebette bulunmak.

Yemek, içmek veya ilâç yutmak.

Ağzına ihtiyarsız giren yağmur, dolu ve kar suyunu isteyerek yutmak.

Tütün içmek, tütün veya benzeri bir tütsü maddesini yakıp dumanını içine çekmek.

Enfiye çekmek.

İçyağı, pastırma veya çiğ et yemek.

Susam tanesi kadar bir şeyi ağzına alıp yutmak veya çiğneyerek yemek.

Azıcık tuz yemek. (Çok tuz yemek ise, sadece kazâyı gerektirir.)

Zevcesinin veya sevdiği bir kimsenin tükrüğünü, ağız suyunu yutmak. Bu saydığımız şeylerde, bedenin tedâvisi veya tegaddîsi (gıdalanması ve beslenmesi) veyahut telezzüzü (zevk ve lezzet alması) vardır. Bu sebeble kazâ ile beraber keffâreti de gerektirir.

Ramazan ayında tutulmayan oruçların ve başlanıp da bozulan oruçların kaza edilmesi gerekir. Kur’an-ı Kerim’de, ”İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan, tutamadığı günlerin sayısınca diğer günlerde tutar.” buyrulmaktadır (Bakara, 2/184). Kaza oruçlarının aralıksız tutulması hakkında herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Bu itibarla, kazaya kalan oruçlar, oruç tutulması mekruh olan günler dışında, peşi peşine veya ayrı günlerde tutulabilir. Ancak bu oruçların, bir an önce tutulması uygun olur.

Bozulan nafile orucun kaza edilmesi gerekir mi? Nafile oruç, Ramazan ayının dışında tutulan oruçtur. Nafile de olsa, başlanan bir ibadetin tamamlanması gerekir. Bu nedenle diğer nafile ibadetlerde olduğu gibi, bozulan nafile orucun da, kaza edilmesi gerekir. Kaza orucu tutmakta olan kişinin de bu orucu bozması durumunda yine kaza gerekli olup, kefaret gerekmez.

Geri Dön