HABER

Amerikalılar terörde Obama'ya güveniyor

Obama, Noel'de bir yolcu uçağına saldırı girişiminin ardından özellikle Cumhuriyetçilerden yoğun eleştiriler almasına rağmen, yapılan anket, Amerikalıların çoğunun Obama'ya güvendiğini ortaya koydu.

CNN televizyonu ile Opinion Research şirketinin, 8-10 Ocak'ta 1021 Amerikalıyla telefonla yaptığı ankete göre, halkın yüzde 65'i, yönetime, halkı gelecekteki olası saldırılardan koruyacağı yönünde büyük ya da orta derecede güven duyuyor. Bu oran, geçen ağustos ayındaki ankete göre yüzde 2'lik artışa tekabül ediyor.

Delta Havayolları uçağına saldırı girişimine dair yönetime karşı yöneltilen tüm tepkilere rağmen anket, Amerikalıların yüzde 57'sinin Obama'nın bu saldırı girişimine verdiği karşılığı onayladığını gösteriyor.

Ankete göre, saldırı girişimi, Amerikan halkının terörizm konusunda duyduğu endişenin oranında değişikliğe yol açmadı. Bu konuda geçen ekimde yapılan bir ankette Amerikalıların üçte birinin, ailelerinden bir üyenin terörizm kurbanı olacağından endişe duyduğu ifade edilirken, bu oran CNN'in son anketinde de değişmedi.

Amerikalıların yüzde 57'si, yolcu uçağına saldırı girişimini düzenleyen Ömer Faruk Abdülmuttalib'in askeri mahkemede yargılanması gerektiğini savunuyor. Amerikalılar, terör saldırısı girişiminden sonra üst düzey bazı yetkililerin görevden alınması konusunda ise ikiye bölündü. Ankete göre halkın yüzde 46'sı, federal kurumlardaki üst düzey yetkililerin işten alınması gerektiğini düşünürken, yüzde 51'i ise karşıt görüş bildiriyor.

AA

Geri Dön