Korkutan araştırma: İki dev ülke savaşa girecek!

ABD ve İran arasında gerilimin yükseldiği son dönemde Reuters haber ajansı ile araştırma ve danışmanlık şirketi Ipsos, Amerikalıların iki ülkenin ilişkisine dair nasıl bir algıya sahip olduğunu ölçmek için bir anket gerçekleştirdi.

Korkutan araştırma: İki dev ülke savaşa girecek!

Sonuçları Salı günü açıklanan ankete göre Amerikalıların yüzde 51'i ABD'nin önümüzdeki birkaç yıl içinde İran ile savaşa gireceğini düşünüyor.

Her ne kadar Amerikalılar geçen yıla kıyasla İran'ı daha kuvvetli bir ulusal güvenlik tehdidi olarak görse de sadece yüzde 12'si İran'a karşı önleyici bir saldırı gerçekleştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

Ancak İran'ın ABD'ye saldırması takdirinde her beş kişiden dördü İran'a askeri bir şekilde yanıt verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Ankete göre Amerikalıların sadece yüzde 39'u ABD Başkanı Donald Trump'ın İran politikasını onaylıyor.

Ankete göre ayrıca Amerikalıların yüzde 61'i İran ile 2015'te imzalanan nükleer anlaşmayı destekliyor.

BÖLGEYE ASKER TAVSİYESİ

İki ülke arasındak ilişkiler, ABD'nin İran'a yaptırımlarını tekrar devreye sokmasıyla iyice gerilmişti.

En son olarak ABD Başkanı Donald Trump, Twitter'dan. "İran savaşmak istiyorsa bu resmen İran'ın sonu olur. Bir daha ABD'yi tehdit etmeye kalkma" dedi.

Bunun üzerine İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, "Saldırganların hepsi giderken, İranlılar bin yıllar boyunca ayakta kaldı. #EkonomikTerör & soykırımsal alaylar 'İran'ın sonu olmayacak'" demişti.

Ancak iki taraftan da son dönemde gelen daha önceki açıklamalarda savaş istemedikleri vurgulanmıştı.

Beyaz Saray, bölgeye askeri takviye yaparken zorunlu olmayan diplomatik personelini Irak'tan çekti.

ABD ve bölgedeki müttefikleri, Körfez'de gerçekleşen birtakım petrol gemilerine ve boru hatlarına gerçekleştirilen saldırılardan da İran'ı sorumlu tutuyor, ancak İran bu iddiaları reddediyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
Amerika bir halt yiyemez..İran'ı Afganistan veya diğer çöktüğü ülkelere benzetmesin..sizce Amerika yeneceğini bilse bu kadar beklermiydi,biraz akıl sadece...anca havlıyor işte...
olan yine sarı çizmeli garip fukaraya olacak iki gün yüzü görmeyen yetime gözü yaşlı anaya babaya
İSTEMİYORUZ SAVAŞ AMA SAVAŞ OLURSA DÜNYANIN İŞTE SONU ORTA DOĞU KAYNAR RUSYA ÇİN İRAN I DESTEKLER AMERİKA İSRAİL AVRUPA AMERİKA YA DESTEK VERİR OLAN ORTA DOĞUDAKİ İNSANLARA OLUR BİZDE NE HALT YERİZ BİLMEM AŞAĞI TÜKÜR SAKAL YUKARI TÜKÜR BIYIK HİKAYESİ ALLAH SONUMUZU HAYIR EYLESİN
@06yaman MERAK ETME BİZ ABD UŞAĞIYIZ BİZE DOKUNMAZLAR
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler