HABER

Amerikan basını tarafından sızdırıldı! "ABD'de deprem etkisi yapacak"

Amerikan basınının sızdırdığı bilgilere göre, ABD Yüksek Mahkemesi'nin, kürtaj hakkını koruyan yasayı iptal etmeye hazırlandığı bildirildi. Yasanın iptali halinde ülke genelinde deprem etkisi yaratacağı iddia edildi. İşte haberin detayları...

Amerikan basını tarafından sızdırıldı! "ABD'de deprem etkisi yapacak"

Amerikan Politico siyasi haber sitesi tarafından sızdırılan Yüksek Mahkeme karar taslağına göre, ABD Yüksek Mahkemesinin, ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli "Roe-Wade kararını" iptal etmeye hazırlandığı bildirildi. Basına sızdırılan söz konusu taslak özellikle Liberal Demokrat kesimlerin tepkisini çekti.

YARGIÇ SAMUEL ALİTO TARAFINDAN KALEME ALINDI

Mahkemenin muhafazakar yargıçlarından Yargıç Samuel Alito tarafından kaleme alındığı ileri sürülen taslak görüş, 1973 tarihli "Roe-Wade kararı" olarak bilinen ve ABD'de kürtajın anayasal bir hak olmasına temel teşkil eden kararın açıkça yanlış olduğunu ve kaldırılması gerektiğini belirtiyor.

i3

Sızdırılan Yüksek Mahkeme görüşünde, Roe-Wade kararının "açıkça yanlış", "gerekçesinin son derece zayıf" ve "toplumsal anlamda zararlı sonuçları olduğu" ifade ediliyor. Söz konusu metinde ayrıca "Kürtaj hakkının ülke tarihinde ve geleneklerinde köklü bir yerinin olmadığı" şeklindeki değerlendirmenin de yer aldığı belirtiliyor.

AMERİKAN BASININDA GENİŞ YANKI UYANDIRDI

Mahkemenin temmuz başında söz konusu kürtaj görüşünü açıklaması beklenirken, basına sızan belge ABD medyasında geniş yankı buldu.

Mahkeme tarihinde ilk kez bu denli önemli bir kararla ilgili basına sızıntı olduğu belirtilirken, gerçekleşmesi halinde ABD Yüksek Mahkemesi ülkede Cumhuriyetçilerle Demokratlar arasındaki en büyük ayrışma konularından birinde görüş değiştirmiş olacak.

i2

"DEPREM ETKİSİ YARATACAK"

Amerikan medyası, Yüksek Mahkemenin bu yönde açıklayacağı bir kararın ülkede deprem etkisi yaratacağına ve siyasi bölünmenin daha da artacağına vurgu yaptı.

ABD Yüksek Mahkemesi söz konusu karar ve haberlerle ilgili henüz bir açıklama yapmazken, başta Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi olmak üzere ülkedeki liberal kesimler sızdırılan mahkeme kararına sert tepki gösterdi.

YÜKSEK MAHKEME ÖNÜNDE GÖSTERİ

Öte yandan söz konusu kararın basına sızmasının ardından Washington'daki Yüksek Mahkeme önünde toplanan kürtajı destekleyen yüzlerce gösterici, mahkemenin olası kararını protesto etti.

i1

Kürtajın anayasal ve insani bir hak olduğuna atıf yapan pankartlar taşıyan göstericiler, mahkemeye bu hakkı koruması çağrısı yaptı.

9 üyeli Yüksek Mahkemedeki 3 yargıcın liberal, 6 yargıcın ise muhafazakar eğilimlere sahip olduğu biliniyor.

BIDEN'DAN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Joe Biden, ABD Yüksek Mahkemesinin, ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli "Roe-Wade kararını" iptal etmeye hazırlandığı iddiaları üzerine, "kürtaj temel haktır" açıklamasında bulundu.

Amerikan Politico siyasi haber sitesi tarafından Yüksek Mahkeme karar taslağının sızdırılması üzerine Biden yazılı bir açıklama yayımladı.

Bi

"BİR KADININ KÜRTAJ HAKKININ TEMEL HAK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"

Biden, basına sızan kararın gerçek olup olmadığı ya da son karar olup olmadığının henüz bilinmediğinin altını çizdiği açıklamada, "Bir kadının kürtaj hakkının temel hak olduğunu düşünüyorum. 'Roe-Wade kararı' neredeyse 50 yıldır var olan bir kanun ve kanunun istikrarı bozulamaz." ifadesine yer verdi.

Texas başta olmak üzere birçok eyalette kürtajın yasaklanmasına yönelik mahkeme kararları çıktığını anımsatan Biden, bu kararların ardından danışmanlarına, kürtaj hakkının korunması konusunda talimat verdiğini aktardı.

Biden, açıklamasında Kongre üyelerine de çağrıda bulunarak "Mahkeme Roe kararını iptal ederse bir kadının seçim hakkını korumak da ülkemizin seçilmiş kişilerine ve kasım ayındaki seçimlerde seçmenlere düşer." mesajını verdi. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler