HABER

Anadolu Kaplanı, yatırımı kıstı

Tekstil sektöründe önde gelen üretim bölgeleri arasında yer alan Denizli'de, sektörün aldığı Yatırım Teşvik Belgesi sayısında önemli azalmalar oldu.

Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (DETKİB) Başkanı Raşit Güntaş, "Anadolu Kaplanı" olarak adlandırılan firmaların kapasite artırıcı yatırımı durdurduğunu söyledi.

Denizli'nin bornoz-sabahlık, havlu ve çarşaf-nevresim üretiminde dünyanın önde gelen üretim bölgeleri arasında yer aldığına dikkati çeken Güntaş, bu sektörlerde 25 yılda ulaşılan noktadan geriye gidilmeye başlandığını ifade etti.

Geçirdiği krizlere rağmen aktif bir yatırım geçmişi bulunan sektörün, son dönemde kurdaki olumsuzluklar ve girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle zor günler yaşadığını dile getiren Güntaş, bunun Yatırım Teşvik Belgesi sayılarıyla da gün yüzüne çıktığını kaydetti.

Tekstil ve konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren Denizlili firmaların 2003 yılında 3 bin kişiye istihdam yaratacak 124 milyon YTL yatırım için teşvik belgesi aldığını bildiren Güntaş, bu rakamın 2004'de 109 milyon YTL ile 2 bin 211 kişi ve 2005'te de 30 milyon YTL ile 500 kişiye gerilediğini söyledi.

Teşvik belgesi alan yatırımların kapasite artırmaya değil, yenilemeye yöneldiğine de dikkati çeken Güntaş, şunları söyledi:

"Anadolu kaplanı geriye gitmeye başladı. 25 yıllık deneyimimizi kaybetmeye başladık. Kapasite artırıcı yatırım yapan firma kalmadı. Sadece yenileme yatırımları yapılıyor" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler