Anadolu Selçuklu Devleti'nden kalmıştı! Hızır İlyas Köşkü Gök Gözlemevi olacak

Kayseri'deki Hıdırellez Tepesi'nde bulunan, Anadolu Selçuklu Devleti döneminden kalma Hızır İlyas Köşkü'nün duvarlarına sprey boyayla yazı yazılıp, esere zarar verilmesinin ardından Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile Kocasinan Belediyesi arasında protokol imzalandı. Bu kapsamda tarihi köşk, belediye tarafından restore edilerek, Gök Gözlemevi yapılacak.

Merkez Kocasinan ilçesine bağlı Erkilet Mahallesi'ndeki 'Hıdırellez Tepesi' olarak bilinen ve Anadolu Selçuklu Sultanı 2'nci Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde 1242 yılında yapıldığı belirtilen bölgedeki Hızır İlyas Köşkü'nün bakımsız halini görenler, tepki gösterdi. Köşkün hem iç hem dış duvarlarına sprey boyalarla yazılar yazıldığı da görüldü. Bazı araştırmacılar, köşkün o dönem gözetleme kulesi ve göğüs hastalıklarına karşı şifahane olarak kullanıldığını, bazıları ise Selçuklu sultanlarının dinlenmek için burada kaldıklarını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
şu duvarlara boya ile yazı yazanların hepsini sallandırmalı derisini yüzmeli
Sadece burası değil böyle her eseri boyamışlar.Yeni yetişen neslin çoğu böyle maalesef.Okumaz,cahil,hiç bir işe yaramaz,aymaz,vurdumduymaz,ahlaksız,dejenere...hiç iyiye gitmiyoruz.
etrafını çevirsinler dokunulmadan öylece kalsın, bir utanç abidesi olarak sergilensin
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler