HABER

ANAP, sebepleri tartışıyor

İSTANBUL (İHA) - Anavatan Partisi'nin (ANAP) 11 Ocak'ta gerçekleştireceği büyük kongre öncesi bir araya gelen genel başkan adayları Işın Çelebi, Ali Talip Özdemir ve Lütfullah Kayalar, 3 Kasım seçimlerinde ANAP'ın kaybettiği oy oranını değerlendirdi.

Kayalar, partinin oy kaybetmesi ANAP'ın misyonu olan "değişim"den uzaklaşması olarak açıklarken, Çelebi, yaşanan ekonomik krizin vatandaşın tepkisini doğurduğuna dikkat çekti. Özdemir ise, halkın tepkisi sonucunda ANAP'ın oylarının düştüğünü ifade etti.

ANAP'ın Taksim'de bulanan İstanbul İl Binası'nda gerçekleştirilen toplantı, gergin bir havada başladı. Lütfullah Kayalar, Ali Talip Özdemir ile yanyana oturmak istemeyince gerginlik yaşandı. İlk olarak söz alan Işın Çelebi, Türkiye'yi birlikle yönetmeyi ve bir ekip olarak kongreye gitmeyi düşündüklerini söyleyerek, "Üçümüz de ANAP'ı ayağa kaldırmak için çaba içine giriyoruz. Hangimiz kazanırsak birlikte el ele mücadele edeceğiz. Buradaki bütün arkadaşlar çok saygıdeğerdir. Biz ANAP'ın başarısı için çalışacağız. Anavatan Partisi'nin 11 Ocak'ta yapacağı kongre, sadece bir aday, genel başkanlık seçimi değil; bir zihniyet değişikliğinin de başlangıcı olacak. Türkiye'de bütün kitleyi kucaklayan yeni bir kitle partisi haline geleceğiz. Bunu hepimiz el ele vererek gerçekleştireceğiz" dedi.

"Sizden başka adaylar olacak mı?" şeklindeki bir soruyu ise Çelebi, "Bugüne kadar ki mücadelemizde 3 arkadaşımız kaldı. Tahmin etmiyorum" derken, Pakdemirli'nin adaylığı konusundaki soruyu da, "Bilemiyorum" şeklinde yanıtladı.

"MESUT YILMAZ, ETİK OLARAK DOĞRU BİR HAREKETLE GERİ ÇEKİLMİŞTİR" Çelebi'nın ardından söz alan ve 11 Ocak'ta yapılacak kongrenin en büyük kongre olacağını kaydeden Ali Talip Özdemir, "Bana göre bu kongre en büyük kongre olacak. Çünkü 5 puanlık ANAP, 11 Ocak'tan sonra yükselme trendine girecektir. Ekonomik kriz ve yıpranma sürecinde olan partimiz, bu dönemde hak etmediği bir yere gelmiştir. Bu hatayı Genel Başkan Mesut Yılmaz kendisine çıkarıp, gerçekten etik olarak doğru bir hareketle geriye çekilmiştir. Artık bu konunun tartışılır bir tarafı yoktur. Bundan sonraki süreç içinde partimizin trendini yukarı çekmek için çalışacağız" dedi.

ANAP'ın bir vizyon partisi olduğun da sözlerine ekleyen Özdemir, "Ben bu 5 puanın 9.5 puandan da yüksek olduğunu görüyorum. Çünkü DYP iktidar değildi ve 3 parti bir araya gelerek seçime girdiler. O yüzden umutluyum. Özal ile birlikte başlayan iki elimizi kavuşturarak hedeflediğimiz birlik ve beraberliği, 11 Ocak'tan sonra daha da geliştireceğiz. Çünkü biz hiçbir zaman sağ ve sol kriterleri kullanmayan bir partiyiz. Merkezde hizmet eden, çağı yakalamaya çalışan, AB'ye yaklaşmaya çalışan bir parti olduk" şeklinde konuştu.

Konuşmasında eleştiri oklarını hükümete çevirmeyi de ihmal etmeyen Özdemir, sözlerine şöyle devam etti:

"Programsız ve plansız olan iktidar, 1.5 ayda ne hale geldi. Kendi aralarında ayrılıklar başladı. 11 Ocak'tan sonra güçlü bir merkez partisi olan ANAP yeniden hizmet kervanına katılıp yola koyulacaktır. Halktan kopan ANAP'ı tekrardan Hak'la beraber çünkü sloganımız halka hizmet hakka hizmet bunu gerçekleştirmiş olacağız"

Özdemir, merkez partisi olarak kapılarının herkese açık olduğunu söylüyor. Herkes merkez partisi olduğunu söylüyor, "Bizim aramızda çok büyük fark var. İktidar partisi merkeze yaklaşmaya çalışan bir parti. Biz ise, kurulduğumuzdan beri merkezdeyiz. DYP'de de böyle bir söylem yok. Merkez sağ şeklinde bir söylem var" diye konuştu.

Basın mensuplarının, "Sayın Çelebi merkez sağ konusunda siz ne düşünüyorsunuz?" şeklindeki soruya Işın Çelebi, "Ben merkezi, bir kitle partisi olarak görüyorum. Bugün Türkiye'de yüzde 50 seçmen, Meclis'in dışında kaldı. Bizim öncelikli hedefimiz Meclis dışında kalan yüzde 60 seçmenin sözcüsü konumuna gelmek. Bu konuda herkes ile işbirliği yapmaya yasalar çerçevesinde hazırız" diye cevap verdi.

"SEÇMENİN YÜZDE 60-70'İ MECLİS DIŞINDADIR" Son olarak söz alan Lütfullah Kayalar, 11 Ocak'ta yapılacak büyük kongrenin sadece ANAP'ın kongresi olmadığını, Türkiye'deki yeni siyasi yapının şekillenmesine katkıda bulunacak ve yönlendirecek olan bir kongre olacağına dikkat çekerek konuşmasına başladı. Kayalar, "ANAP son seçimde meclis dışında kalmıştır. Potansiyel olarak Türkiye'deki en büyük seçmen sempatisine sahip olan parti ANAP'tır. 3 Kasım'da bunun sandığa yansımamasının değişik nedenleri vardır. Kısmet olursa 11 Ocak ile birlikte yeni, yepyeni, inanılır, güvenilir ve halkımızın ümidi olacak olan bir ANAP kadroları ile birlikte yola çıkacağız" dedi.

"Son yapılan seçimlerde, genel seçmen sayısından gidersek seçmenin yüzde 60-70'i Meclis dışındadır" diyerek, halkın büyük çoğunluğunun Meclis'te temsil edilmediğinin altını çizen Kayalar, şöyle devam etti:

"Muhalefet Meclis dışındadır. Muhalefet Meclis dışında yapılacaktır. Bu seçimler böyle bir netice doğurmuştur. Ben inanıyorum ki muhalefetin lokomotifi 11 Ocak'tan sonra ANAP olacaktır. ANAP'ın muhalefetin merkezi olması vizyonundan ve misyonundan kaynaklanmaktadır. ANAP'ın en önemli karakteri değişimdir. ANAP'ın oy kaybetmesine neden bu değişimci kimliğinden uzaklaşması diyebiliriz. Şu anda Türkiye'de bir ikilem yaşanmaktadır. Son derece önemli bir tespittir. Şu anda Türkiye'nin problemi budur. Önümüzdeki dönemde bu problem artarak devam edecektir. ANAP'a büyük görevler düşmektedir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön