HABER

"ANAP siyasete vakit bulamadı"

ANKARA (İHA) - Anavatan Partisi (ANAP) Genel Başkanı Vekili Ekrem Pakdemirli, ANAP'ın yeni projelerle yeniden halkın karşısına çıkmaya hazırlandığını belirterek, "Kadromuzda yeni yüzlere yer vereceğiz ve halkla diyaloğu güçlendireceğiz. Özal felsefesine sıkı sıkıya yapışacağız" dedi.

Pakdemirli, ANAP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, dün gerçekleşen durum değerlendirme toplantısı ardından bir dizi kararlar aldıklarını açıkladı. Pakdemirli, ANAP'ın yenilgisinin ekonomik sebeplerden kaynaklandığını belirterek, "2001 yılında aileye giren gelir 1983'e gerilemişti. Vatandaş bunun hıncını demokratik yollarla aldı" dedi. ANAP'ın hükümet ortağı olduğu dönemlerde hizmet yapmaktan siyaset yapamaz hale geldiğini ifade eden Pakdemirli, ANAP'ın yolsuzluk suçlamaları ile uğraştığını söyledi. 8 yıllık temel eğitimi yeterince anlatamadıklarını ve devletin içinde halktan koptuklarını dile getiren Pakdemirli, bu durumun da kendilerine oy kaybettirdiğini bildirdi. Pakdemirli, ANAP'ın tekrar hak ettiği noktaya gelmesi için bir dizi yenilikler yapacaklarını açıklayarak bu yenilikleri şöyle sırladı: "Geçmişle değil, yeni projelerle halkın önüne çıkacağız, kadroları yenileyeceğiz ve kadrolarda yeni yüzlere yer vereceğiz, halkla diyaloğu güçlendirecek yapısal değişiklikler yapacağız, hedef kitlemiz olan ortadireği yeniden güçlendireceğiz, il ve ilçe yönetim kademelerini yeniden kuracağız; partiden ayrılanları tekrar partiye kazandıracağız, Özal felsefesine sıkı sıkıya yapışacağız".

Pakdemirli, söz konusu yenilikleri bir dosya halinde kongreye sunacaklarını kaydederek, kongrenin onayını alır almaz yenilikleri hızla uygulamaya koyacaklarını belirtti. 11-12 Ocak'ta yapılacak kongrenin ANAP'a yakışır bir kongre olacağını da sözlerine ekleyen Pakdemirli, "Kimse bizden sandalyelerin havada uçtuğu, küfürleşmenin ve tartışmaların yaşandığı bir kongre beklemesin" dedi. Pakdemirli, Türk halkının seçimle tek partiyi iktidara getirmesinin doğru bulduklarını söyledi. Pakdemirli, halkın bu kararına saygı duyduklarını ancak gelen partinin ANAP olmaması konusunda da yanlış yapıldığını öne sürdü. Halkın geçmişte yaptığı tercihlerin hatalı olduğunu belirten Pakdemirli, "Umarım millet hata yapmamıştır. Ama bizce bir tercih hatası vardır. O da seçilen partidir" dedi. Kongrede genel başkanlığa aday olacak isimlerin dışıradın değil yine parti içinden olacağını da belirten Pakdemirli, "Diğer partilerde olduğu gibi bizde ithal aday olmayacak. Adaylar, ANAP'ın içindeki isimler olacaktır" dedi. Kendisinin adaylığını koyup koymayacağına dair bir soruyu yanıtlayan Pakdemirli, "Partinin tabanı benim üzerimde yoğunlaşırsa aday olurum. Ancak şu an için adayım demiyorum. Çünkü kimsenin önünü kesmek istemiyorum" şeklinde konuştu. Merkez sağın birleşmesi için DYP ile birleşme olup olmayacağına dair bir soruyu da yanıtlayan Pakdemirli, "Olabilir. Ancak ANAP ve DYP'nin yeni kadrolarını görmemiz lazım. Önemli olan tabanın bu birleşmeyi kabul etmesidir. İşbirliği önce mahalli seçimlerde denenmelidir. Tavanda platonik olarak birleşelim demek doğru değildir. İşbirliğinin zemin bulup bulmayacağını görmeliyiz" dedi.

"ANAP İKTİDAR OLSAYDI KOPENHAG'DAN TARİH ALIRDIK" ANAP Genel Başkan Vekili Ekrem Pakdemirli, "ANAP iktidarda olsaydı Kopenhag Zirvesi'nden tarih alırdık" iddiasında bulundu. Pakdemirli, Türkiye'nin ilk AB'ye üye başvurusunun 14 Nisan 1984 tarihinde ve Özal devrinde gerçekleştiğini hatırlatarak, bugünkü zirvenin, 15 yıl önceki başvuruya verilecek olan tarihin karara bağlanıp bağlanmaması konusu olduğunu bildirdi. O dönemlerde AB'nin Türkiye'den hukuki reformlar yapılmasını istediğini hatırlatan Pakdemirli, bu reformların çoğunluğunun yerine getirildiğini, ancak daha sonra iktidara gelen koalisyonların tutumlarının, Türkiye'nin tarih almasının geciktirdiğini söyledi. Pakdemirli, ANAP'ın bugünkü zirveden tarih alınmasını arzu ettiklerini ifade ederken, AB'nin şu anki iktidara 'Müslüman demokrat' olarak baktıklarını ve temkinli davrandıklarını kaydetti. Pakdemirli, "ANAP iktidarda olsaydı tarihi alırdık. Çünkü bunun için gereken bilgi birikimi bizde var. AB müslüman demokratları görmek için geriye çekiliyor. Ancak ülkenin başında bilinen bir parti olsaydı durum böyle olmazdı" yorumunu yaptı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön