Android için sevindirici bir haber

Google, bazı Android uygulamalarının reklam ve kötü amaçlı olarak sahip olduğu özellikleri kökten kaldıracak bir düzenlemeye gittiğini duyurdu.

Android için sevindirici bir haber

En ciddi rakibi iOS platformuna göre son derece özgür bir yapıda olan ve bu yönüyle de ayrı konumlanmış bir kullanıcı kitlesi bulunan Android, bazı üçüncü şahıs yazılımların kötü amaçla kullandığı bu özgürlüğe karşılık bir takım düzenlemelere gitti.

Google tarafından açıklanan yeni Play Store politikası gereği, daha önce herhangi bir detay belirtilmeyen bazı konular, yazıya dökülmüş oldu. Buna göre artık kullanıcıların zaman zaman başına bela olabilen bildirim ekranı reklamları ortadan kalkıyor. Bu konuda sınırları kesin olarak çizen Google, ilgisi olmaksızın reklam çıkaran uygulamalara izin verilmeyeceğini duyurdu. Hatları kesin olarak çizilen düzenlemede, ilgi derecesi ölçüsünde reklamvari bildirimlere ise açık kapı bırakıldı. Mesela herhangi bir oyun, oyun içi satın almalar ile belirli bir ücret karşılığı sunulan bir hizmeti veya özelliği, indirimli veya ücretsiz sunmaya başladığında bildirim reklamı çıkarabilecek veya bir hava yolu şirketine ait uygulama, kullanıcılarını özel teklifler için bilgilendirebilecek. Alakasız bildirimler kesin olarak yasak.

Bunun dışında birçok konuda düzenlemeler yapan Google’ın getirdiği bazı yeni kurallar şöyle:

- İsim, geliştirici adı veya işlev yönünden alakasız veya kopya sayılabilecek yazılımlar kaldırılacak ve izin verilmeyecek

- Kullanıcının bilgisi olmadan ayarların, yer imlerinin, simgelerin sıralamasının uygulamalar tarafından değiştirilmesi yasaklanacak

Bunlara ek bir çok konuda düzenlemeye giden Google, belirlediği bu kuralları 23 Eylül 2013 tarihinden itibaren uygulamaya sokacak.

iPad mini 2′den Yeni Sızıntı Fotoğraflar

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Diğer Haberler