Ankara Belediye Başkanı Tuna: Bunlar öldü artık, Allah rahmet eylesin

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, CNNTürk'te Hakan Çelik'in konuğu oldu. Tuna, "Rant esaslı bir imar durumu olmayacak. Rant esaslı ne demek? Etrafında dubleks binalar var gelmiş 20-32 katlı emsal almış. Bunlar öldü artık, Allah rahmet eylesin" dedi.

Tuna, "Çukurambar bölgesindeki binalar öldüler, ölecekler. 5-10 sene sonra taşınırlar. Çok yoğun, otopark problemi olacak. Çok kötü, çok yüksek binalar var. Oradaki binaların altındaki otoparklar, ofis sahiplerinin bir iki arabasına ancak yeter. Oraya müşteri gelmeyecek mi? Ne olacak yavaş yavaş oradaki ofisler boşalacak göreceğiz" diye konuştu.

Mustafa Tuna'nın açıklamaları şöyle:

Annem bir yana, herkes bir yana. Annemi üzmemek için her şeyi bırakabilirim. Şu anda rahatsız biraz. Annem bana göre 25 yaşında, ben de ona göre 5 yaşındayım.

ANKARA’DA SU PROBLEMİ OLACAK MI?

Ülkemizde kuraklık ciddi manada sıkıntılı bir durumda. Hem tarım hem içme suyu kullanma açısından da önemli. Fakat bizim tedbir olarak Ankara’da Kızılırmak’tan su takviyesi yapılıyor. Bu yıl sonuna doğru Gerede projesi de tamamlanmış olacak. Kızılırmak suyunun kalitesiyle Gerede suyunun kalitesi arasında fark var. Su problemi kısa vadede böyle bir problem görülmüyor. Tabi Kızılırmak suyunun Ankara’ya gelmesiyle 25 milyon liralık bir elektrik masrafımız var. Bizim Gerede projesi devreye girince, yağışlar olmasını bekliyoruz. İnşallah yağışlar devam eder. Biz Kızılırmak’tan su almayı kesince aylık 25 milyon liralık tasarruf etmiş olacağız.

ANKARA’NIN SUYUNUN KALİTESİ…

Kalitesinde bir sıkıntı yok ama tadı noktasında; bu pınar suyunda, farklı farklı tatlar var. Bir çok su markası var, hepsinin de tadı farklı. Bazısı ne bileyim baklavayı sever, bazısı kadifeyi sever. Tat değişik. Bir sıkıntı yoksa sağlık bakımından ama hoş bir içimi yok onu da söylemek lazım.

HAVA KİRLİLİĞİ SORUNU VAR MI?

Öyle bir sorunu Ankara’nın eskiden hava kirliliği sorunun ben yaşadım. Kuşlar düşüp ölüyordu. Daha da iyi olabilir ama bu tabi trafikteki yoğunluk, egzoz gazları etkiliyor tabi.

ANKARA’DA YÜKSEK BİNALARIN YAPILMASINA İZİN VERMEYECEK MİSİNİZ?

Rant esaslı bir imar durumu olmayacak. Rant esaslı ne demek? Etrafında dubleks binalar var gelmiş 20-32 katlı emsal almış. Bunlar öldü artık, Allah rahmet eylesin.

ÇOK RANT SAĞLANDI MI?

Ben kimsenin hesabını bilemem. Bazı özel binalar, kamu binaları olabilir. Kentsel dönüşüm alanında bir durum olabilir. Yani yüksek bina da olabilir ama ahenk içinde olmalı. Ama yatay mimarı esas.

TWITTER'DA OLACAK MI?

Melih Gökçek, sosyal medyada kanaatlerini dile getirirdi. Polemiklere girmekten çekinmezdi. Siz twitter'ı bu yönde kullanacak mısınız?

Benim öyle bir şeyim yok. Ben Twitter’a öyle fazla zaman ayıramıyorum. Benim yapmam gereken işler var. Günde 15-20 dakika ancak bakabiliyorum. Bir de bu sosyal medyada aklına gelen aklına geldiği gibi yazıyor çiziyor. Bunlara kafa yormak da doğru değil. Önerileri takip ediyorum.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

Ben herkesin görüşlerini dinlerim. Bütün görüşlere saygım vardır. Şehrimizin geleceği açısından, daha yaşanabilir hale gelmesi noktasında bütün görüşlere açığız. Dünyanın en akıllı adamı da ben değilim, ortak akılla şehrimizi daha iyi noktaya götürme noktasında benim kararım var. Maalesef üzülerek görüyoruz ki, bazı sivil toplum kuruluşları ideolojik işlere giriyor. İdeolojini git başka yerde yap. Vatandaş hizmet bekliyor. Bizim ideolojik kavgasına ne halimiz ne vaktimiz var. İdeolojik olmayan, şehrimiz açısından faydalı olan her projeyi her türlü değerlendiririz.

SAYIN GÖKÇEK İLE GÖRÜŞÜYOR MUSUNUZ?

Tabi görüşüyoruz. Yıllardır Ankara’da hizmet etmiş, dolayısıyla ben niye görüşmeyeyim ki?

Ben işime bakarım. Ne iş yaparsam yapayım. Ben vekillik döneminde de, sincan belediye başkanlığım döneminde işime baktım. Kimseyle kavgam yok. Hakkımızda dedikodu üretenler, vıdı vıdı yapanlarla uğraşacak halim yok. Çünkü onlar insanın enerjisini boşa tüketiyor.

KENDİNİZİ NASIL TARİF EDERSİNİZ?

Ben bir Müslümanım elhamdülillah. Kimseyle kavga gürültü etmeye gerek yok. Benim bir tek şeye tepkim olur. İstismar edilirsem tepki koyarım. O zaman sigortalar atar. Çünkü burada hep beraber yaşıyoruz. Farklı görüşten, mezhepten, meşrepten bir çok insan beraber yaşıyoruz. Burada kavganın gürültünün bir anlamı yok. Ayrımcılık yapamam.

Bizim belediye olarak yapmamız gereken işler belli. İnsanların yaşamları, inançları insanların kendi meseleleridir. Bizim belediye olarak yapacaklarımızla onlarla ne alakası var? Bütün vatandaşlarımıza hizmet götürmek bizim görevimiz. Şu düşünceden, şu hayat tarzı… Bunlar bizim işimiz değil. Eşit ve adaletli şekilde hizmet götürmek, belediyenin asli görevidir.

SİZİN İÇİN ANKARA’NIN EN MÜHİM MESELESİ NEDİR?

Benim için hepsi çok önemli. Düşünün şimdi, evdeki çocuğun ihtiyacı az mı önemli? Oğlanın kızın hanımın ihtiyacı az mı önemli? Şehrimizde de her kesimin kendisine öncelik verdiği, çok önemli olan ihtiyaçları var.

RAYLI SİSTEMLE HAVALİMANINA NE ZAMAN GİDEBİLECEK?

Havaalanı metrosuyla ilgili sayın başbakanımız ve cumhurbaşkanımızın Ankara’ya bir sözü var. Çalışmalar yürütülüyor. Benim bu konuyla ilgili sayın başbakanımız ve bakanımızla ilgili görüşmede, güzergahında bir tadilat talebim oldu. Uygun gördüler ve onun üzerinde çalışılmasını söylediler. Güzergah tadil edildiği zaman daha yoğun bir nüfusa yönelik havaalanı metrosu olacak.

Mevcut bir güzergah var ama tadilat talebim oldu. Onlar da uygun gördüler. Benim talebim şu oldu. Siteler, Altındağ bölgesinden dolaşarak havaalanına gitmesini talep ettik. Bu hat 36 km idi, bizim talebimiz bir 10-12 kilometrelik bir ilave. Daha başka noktalarda da taleplerimiz oldu.

NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

Onu söylemem yanlış olur. Ben alacakla borç ödemem. Başkasının yapacağı iş ile ben taahhüde girip mahcup olamam. Ankara'mızın Başkent Ray projesi vardı. İhaleye çıkıldı, devlet demiryolları verdi. Ardından itirazlar oldu. İki sene, üç sene davalar sürdü sürdü. En sonunda nihai kararda, devlet demir yollarının ihale ettiği firmaya verilmesi kararı çıktı. 3 sene gitti. Kim verecek bunun hesabını? Yani o yüzden şu tarihte bitecek nasıl derim ben? Allah iyi insanlarla karşılaştırsın ne iş yaparsan yap. Dolayısıyla ben bir tarih vererek ben mahcup olamam. Şahsıma ait kendi yapabileceğim iş ile ilgili söz verebilirim.

2018'DE TOPLU ULAŞIMA ZAM YOK

2018 için toplu ulaşıma zam yapılmayacak. (24 saat ulaşım) Doluluktan ziyade ihtiyacı olan vatandaşlarımız için iyi oldu. Vatandaştan olumlu tepki aldık. Çalışan insanların gece, sabaha kadar bir ulaşım imkanını temin etmiş olacağız. Bunu da sübvanse ediyoruz. 500 milyon lira bir sübvanse edeceğiz. Sosyal bir hadise yapmamız gerekiyor.

ANKARA’DA KAÇ AVM VAR?

Sayısını bilmiyorum desem yanlış olmaz.Zaten kapanıyor. Kapanan AVM’ler var, çalışamadı kapandı. Bir ticareti neyi nerede yapacağına ticaret erbabı karar vermesi lazım.

ŞEHİRCİLİK BAKIMINDAN AVM’LER…

Uygun olan yer olursa olur, olmayan varsa olmaz. Çukurambar bölgesindeki binalar Allah rahmet etsin. Öldüler, ölecekler. 5-10 sene sonra taşınırlar. Çok yoğun, otopark problemi olacak. Çok kötü, çok yüksek binalar var. Oradaki binaların altındaki otoparklar, ofis sahiplerinin bir iki arabasına ancak yeter. Oraya müşteri gelmeyecek mi? Ne olacak yavaş yavaş oradaki ofisler boşalacak göreceğiz.

GAZİOSMANPAŞA ÇOK KIYMETLİYDİ, ŞİMDİ GİDİN HEPSİ TAŞINDI

Gaziosmanpaşa bölgesi çok kıymetliydi. Şimdi gidin oradaki vatandaşların hepsi taşındı. Niye? Arabasını koyacak yer yok. Hepsi taşındılar. Çukurambar’daki yoğunluktan dolayı, otopark probleminden, trafik probleminden dolayı, önümüzdeki 5-10 sene sonra oradaki pek çok ofis boşaltılıp taşınacak. Milli servet heder olacak.

İşin esası şu, 10 yumurtalık sepete 20 yumurta koyarsan, diğer 10 yumurta da kırılır. Arabayla gidemezsin otoparkın olmazsa. Sen orada ofisin olmuş, velev ki patron olarak arabanı koydun. Müşteri gelemedi, ne yapacaksın öyle ofise. Yazık oldu. Hala da devam eden inşaatlar var, bitmedi.

YENİ BAŞVURU GELSE…

Ben öyle emsal falan veremem. Çukurambar da öldü, bitti.

ÇOK TRAŞLANACAK BİNA VAR MI ANKARA’DA?

İmar planı noktasında kesinleşmiş bitmiş, her şey tamam olmuş konularda bir müdahalemiz olamıyor. Ama bazı imar planlarında itirazlar oluyor, mahkeme süreçleri devam ediyor. Bu süreçlerde bizim belediye olarak müdahil imkanımız olduğu için bunları iyileştiriyoruz. Yani ölmüş, mezara girmiş bir mevzuda anlamı yok. Ama komadaysa hadise, mahkemede işler devam ediyorsa, onu sağlıklaştırma imkanımız olabiliyor.

SON 15-20 YILDA ANKARA’DA YAPILAN EN BÜYÜK YANLIŞ NEYDİ?

Doğruları konuşsak da yanlışları bıraksak.

DEPREME ANKARA NE KADAR HAZIR?

Epeyce bir şey yapıldı. Ama daha çok yapılması gereken işler var. Burada bakanlığımızın hakikaten onların çok ciddi gayretleri var. Bununla ilgili 6306 sayılı kanun, hakikaten çok önemli bir kanun. Vatandaşın binalarını yenilemesi noktasında çok önemli destekleri var. Bunlardan istifade edilmesi gerekiyor. Tabi burada bazı sıkıntılar da olmuyor değil. Bir blokta bazı vatandaşlarımız yerinden olmak istemiyor. Ama deprem gelince de bu can meselesi. Bence Ankara’da bu iş gidiyor, daha iyi gidebilir. Gitmesi için de biz de vatandaşı bilgilendirme noktasında desteklemeye devam edeceğiz.

ANKARA’DA DEPREM ANINDA VATANDAŞ TOPLANMA ALANLARINI BİLİYOR MU?

Hiç zannetmiyorum. Hangi binanın sığınağı çalışıyor? Kanun çıkmış, projeye konmuş. Vatandaşa soralım hangi sığınak rasyonel olması gerektiği şekilde çalışıyor? Ben size bir şey daha söyleyeyim. Trafikte 82 yazıyor, 82’den sonra hızlanmayan vatandaşımız kaç tane?

2019’DA KENDİNİZİ NEREDE GÖRÜYORSUNUZ?

Benim öyle bir hesabım hiçbir zaman olmadı. Sayın Cumhurbaşkanımız, parti yetkililerimiz bana nasıl bir görev verilirse onu yerine getiririm. Partimiz beni afiş asmaya da gönderse afiş asmaya da giderim.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
Bu kadar Hakça, Dürüst ve Cesurca konuştuğun müddetçe Allah da Yolunu açacak ,Ankara Halkı da sana teveccüh gösterecek.ŞU KIZILIRMAK SUYUN dan ,Kimyasallarından ve Saglığa zararlarından kurtarirsan eğer, Dualarımız seninle .Partilerüstü Politika anlayışı ve Kamu Hizmetinde ayırım yapmadan İnançla devam et lutfen Sn.Başkan. Saygılarımla
bundan önce chp varmış da şimdi biz geldi pozisyonu yaratmayın 30 katlı imarı babam verdi sanki onu da siz verdiniz şimdi seçim bilmem ne uslu çocuğu oynamayın insanları aptal yerine koymaktan vazgeçin inanın çoğu insan en az sizin kadar akıllı ama sizin kadar kurnaz değil
@skusbacak_1987 inanin inancli biri olarak bunlari ve icraatlarini ve de söylemlerini görünce Islam tarihinde Yezid aklima geliyor.Allah deyip zulmeden, Allah deyip talan Eden, Allah deyip calan.... Ne yaparsaniz yapin AMA lütfen DIN perdesi altinda yapmayin..insanlar finden soguyor...
Maaşları borçla ödedik deseydin birde dünya da en çok borcu olan belediyelerden biri .
Birde sorulara cevap verebilse harika olurmuş cambaz :D
tencere tencereye demiş dibin kara, senin ki benden kara..göreceğiz bakalım ilerideki günler neler gösterecek..
Türkiye seni örnek alması lazım.Chp gibi mezhepçi bir parti anlayışıyla belediyecilik yapmadığın için teşekkürler.
@ademtoyan CHP'ye neden çamur atıyorsun, rant talanının en az olduğu belediyelere bak. hep chp belediyeleri.. evden çıkmayan adam chp belediyeleri hakkında brifing veriyor 5m2 odasında bilgisayar başında.
YOBAZIN ÖNDE GİDENİ..
eleştirenleri başkan yapalım,evi idare edemez ahkam keser lahavle
Küçük yatırımcının arsasında 10 yıldır değişen bir şey yok, hala 3 kata imarlı. Köşeyi dönen döndü.
Herkes bir gün ölür TUNA bey...ne oldum dememeli, ne olacağım demeli.....eğer bir gün Allah izniyle rüzgar tersten eserse ak ile kara su yüzüne çıkar elbet......
alınmış rantın davası olmaz mı?demek istemiş?Davaları aç,suçlular ceza görsün bizde görelim.
Bu atama ile gelen B.ŞEHİR BÜYÜK MEMURLARI sizler daha önce ilçe bel.bşk.olarak B.ŞEHİRİN MECLİS ÜYESİ İDİNİZ. O zaman iki katlı binaların yerine 30-32 katlı BİNA PLAN TADİLATLARI VE RUHSATLARI VERİLİRKEN KÖR-SAĞIR-OKUR-YAZAR DEĞİLMİYDİNİZ. RTE komutasındaki AKP baktıki RANT-YAĞMA VE DOLAPLARINDAN AKP eriyor,bunu istifa ettirerek hem AKP yi hem de YAĞMA-YOLSUZLUK VE ENTRİKALARIN VEBALİNDEN KURTULalım. AKP BATAKLIKTA DEBELENEN AKIL FAKİRİ HALİNDEDİR. NE yapsalar bu pislikleri ve bataklıklarında boğulmaktan kurtulamıyacaklar.
imar konusunda yıllardır duyduğum en saçma ve aptal bir laf "EMSAL" ..........yani "İMAR YASASI" yok ......BİRİSİ ZAMANINDA YASALARI DELER BİR BİNA YAPAR...VATANDAŞTA ONU GÖSTEREREK BELEDİYEYİ TEHDİT EDER BELEDİYEDE BUNU PARAYA ÇEVİRİR...YILLAR BOYU BU BÖYLE UZAYIP GİDER.......SAYIN BAŞKANI KUTLARIM....ÇOK DOĞRU VE CESUR BİR KARAR ALMIŞ...ÜLKEMİZE ÖRNEK OLMASINI DİLERİM.....
meloş olsaidi 30 50 70 karatal havada uçardı.
SAYIN MUSTAFA BEY GÖRÜNÜŞÜNÜZ OTURUŞUNUZ KONUŞMALARINIZ BİZİM İÇİMİZDEN BİRİ OLDUĞUNUZ MESAJINI VERDİ UYGULAMALARINIZ HAK ADALET ÜZERE OLSUN OLMAYA DEVAM ETSİN ANKARA LININ GARİP GURABANIN FAKİR FUKARANIN YÜZDE DOKSANINI OLUŞTURDUĞU ANAKENTTE YİNE HİZMET BU ÇOĞUNLUĞA UYDUN DEVAM ETSİN YÜZDE ON OLAN ELİT KESİM VE BU YÜZDE ONUN İÇİNDE BİR YÜZDE BİR VAR Kİ AMAN ALLAH IM ONLARIN HESABI NE BURDA NE UKBADA ÇOK ZOR ONLAR KENDİLERİNİ BİLİR ANKARA NIN ANKARA LININ İLİĞİNİ SÖMÜREN ÇAKALLAR ORDUSU ONLARIN HESABINI AHİRETTE BERABER GÖRECEZ İNŞAALLAH SİZ YOLA DEVAM BAŞKANIM ALLAH C.C. YAR VE YARDIMCINIZ OL
madem öyle bundan önceki belediye başkanı hak yiyen bir adamdı. bu söylediklerinden bu çıkıyor. eğer zerre adamsanız sizden önceki belediye başkanını alın sorgulayın.
Diğer Haberler