Ankara bu soruyu tartışıyor

Suriye’ye yönelik olası bir müdahale durumunda yerel seçimlerin ertelenip ertelenmeyeceği tartışma konusu oldu.

Ankara bu soruyu tartışıyor

İktidar ve muhalefete göre; Anayasa’da böyle bir hüküm var, ancak yerel seçimlerin ertelenmesini gerektirecek bir durum söz konusu değil. AK Partili Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu da, “Böyle bir hüküm var Anayasa’da. Genel bir ifade ama zorunlu değil. Meclis’in takdirinde olan bir şeydir. Böyle bir şey, ihtimal vermiyorum şu anda” dedi.

Anayasa’nın, “Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin geriye bırakılması ve ara seçimleri” başlıklı 78. maddesinde, “Savaş sebebiyle yeni seçimlerin yapılmasına imkân görülmezse, Türkiye Büyük Millet Meclisi, seçimlerin bir yıl geriye bırakılmasına karar verebilir” ifadesi yer alıyor.

-“MECLİS’İN TAKDİRİ, BÖYLE BİR ŞEY İHTİMAL VERMİYORUM ŞU ANDA”-

ANKA’nın sorularını yanıtlayan AK Partili Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, olası bir müdahalede seçimlerin ertelenip ertelenmeyeceğine ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

“Böyle bir hüküm var Anayasa’da seçimler ile ilgili hüküm var. Genel bir ifade ama zorunlu değil. Böyle bir imkan her zaman var ama göreceli bir şey. Yoğun bir savaşı da gerektirebilir. Geneldir. Meclis’in takdirinde olan bir şeydir. Savaşa rağmen seçim yapılabilir. Onun için dozu önemli.TBMM karar verebilir diyor. Meclis’in takdiri. Böyle bir şey, ihtimal vermiyorum şu anda. Önümüzdeki gelişmeler böyle bir ihtimali göstermiyor.

(Suriye’ye olası bir müdahalede) Bize bir şey fazla kalmaz. Sanki öyle gözüküyor. Türkiye çok fazla müdahalenin içinde yer almaz gibi gözüküyor.

Yeni bir tezkereye ihtiyaç yok. Tezkere tamamen Suriye ile alakalı olarak hükümete bir yetki verildi. Yeni bir tezkereye gerek yok.”

-“SEÇİMLERİN ERTELENMESİNİ GEREKTİRECEK BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL”-

ANKA’ya konuşan CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Anayasa’nın 78. maddesindeki hükme işaret ederek, “Meclis’in kararına bağlı. İki günlük bir savaş, savaş hali değil. Bir haftalık savaş değil. Seçimlere 6-7 ay var. Kısa süreli bir müdahale seçimleri erteletmez. Savaş hali devam edecek, seçimlerin başlangıç tarihinde savaş olacak yoksa ertelenemez. Savaş halinin seçimin başlangıç tarihinde olması lazım ki ertelensin. Anayasanın amacı bu değil. Seçimlerin ertelenmesini gerektirecek bir durum söz konusu değil” diye konuştu.

-TÜRKEŞ: BÖYLE BİR İHTİMALİ GÖRMÜYORUM-

ANKA’ya konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de, seçimlerin ertelenmesi gibi bir ihtimali şu anda görmediğini belirterek, “Şu anda böyle bir ihtimali görmüyorum. Tabii Suriye’ye müdahalenin kapsamı daha çok karmaşık bilgiler var ortalıkta” dedi.

Suriye’ye müdahale olması halinde tezkerenin TBMM’den geçmesi gerektiğine dikkat çeken Türkeş, Dışişleri Bakanı ve Başbakan’ın kişisel kararıyla yapılamayacağını söyledi. Yurt dışına asker gönderme yetkisinin TBMM’ye ait olduğunu ifade eden Türkeş, “TBMM’ye daha müracaat etmediler. Daha önce verdiğimiz tezkereyi biz bunu uçağımız düşürüldükten sonra ülke güvenliğinin sağlanması için verdik. Yoksa Suriye’yi terbiye etmek için vermedik. Daha Meclis’e bir şey getirmediler. Ne yapmayı düşündüklerini bilmiyoruz. Seçimlere 6-7 ay var. 7 ay sonraki seçimin bugün için tartışılması gibi bir durum görmüyorum. Oraya askeri sokup çıkmamayı düşünüyorsa büyük bir yanlış yapar, onu da yapmaması gerekir. İnşallah böyle bir şey yapmazlar” dedi.

-BDP: SÖZ KONUSU DEĞİL-

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da, savaş hali durumlarında seçimlerin ertelenebileceğine dair bir mevzuatın olduğunu ama seçimlerin ertelenmesini gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Kaplan, Suriye’ye müdahale konusunda eski tezkerenin geçerli olmadığının da altını çizdi. (ANKA)

günün haberleri

Olası bir Suriye'ye müdahalesine Türkiye katılmalı mı anketi...

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 35 yorum
dervişin fikri neyse zikri de o dur..MÜSLÜMANLIK..YOK AKAN KAN..YOK MAZLUM HALK..bırakın bu ayakları...öldüren ALLAH U EKBER diyerek öldürüyor...bunlar Müslüman falan değil..Müslümanlığı yönetmek isteyen YEZİTLERDİR...unutmayın YEZİT ÖLMÜŞ OLABİLİR FAKAT TORUNLARI HALA YAŞIYO..ZİHNİYET AYAKTA...
diyor ya %50 yi evinde zor tutuyorum diye.aha işte sana fırsat al götür kendi %50 ni. my net bunuda yayınlama
o yüzde elli nereye gidecek sizin gibi havlayan itleri götürecekki ortalık temizlensin sizi kobay olarak kullanacak nasılsa siz ülkenize milletinize yaramayan başkasının agzıyla sokaklarda nöbet tutansınız hal buyken bari suriyeye savşmaya gidin bir köpek diyerini boğmuş olur my net yayınla adet yerini bulsun
Türkler iÇin savaŞmak düĞünde Halay çeKmeye benzer..ama Türklük-milliyetçilik aYaklarımın altındadır diyenlerin yoLu açık olsun buyuRsun savaşsınLar.Biz türkler savaşmıyoRuz..
FETOŞUN BEBELERİ POLİSLERİ GİTSİN SAVAŞA ERDOĞANA OY VERENLER ABD NİN PİYONU ONLAR GİTSİN
Önceıirak sonra suriye ve mısır halkını kendimize düşman ettik tayyip sayesinde. yahu adam örgütleri destekliyor hemde en kanlı örgütleri. halklara karş üstelikı. suriyeli bize düşman olmasında ne yapsın. mısırın % 90 ı münafık kardeşlere karşı. onlarda bize düşman oldu. Tayyip başbakan mı aşiret reisimi anlamadım.
suriyede kendi halkını katleden diktatör baasçı yerine herkesime sahip çıkacak sünni iktidar olmalı ve dış ticaretimiz suriye yönünde gelişmeli.bu bağlamda elbette taraf olmalıyız.
durduk yere kendimize düşman yarattık olası bir savaşta sayın başbakan ölen mehmetcikler içinde ağlayacakmı acaba
SARISÜLÜK İÇİN AĞLAYAN, EVİNE BAŞSAĞLIĞINA GİDEN CHP NE YAPACAK ACABA....
polislerinide al git recep tayyip erdoğan döndüklerinde ikramiyede verirsin çift maaş önümüz bayram...
geldin iktidara akp ortadogu karişti nasıl bir karişti nezamnki ıragı vurmaları için sınırlarımızı açtın ozmandan beri musluman kanı dokuluyor ve daha fazla dökulecek böle devam et tayyip efendi kafanı elbet bir gun koparacak bu halk bu savaş zihniyeti siyonistlere uşaklık etme zihniyetine devam edin
SAVAŞA HAAAAYIIIIIIIIIIIR. .... ÇOCUKLARI ASKERLİK YAPMAYANLAR, ÇOCUKLARI ASKER OLMAYANLAR ÇOCUKLARI ASKERLİK YAPMAYACAK OLANLAR; SAVAŞI OYUN MU SANIYORSUNUZ.....SAVAŞA HAAAAYIIIIIIIIIIR....
birde müslümanım diyorlar abd emriyle müslüman kanı içmeye gidiuorlar.yazıklar olsun akp sana
esad gibi bi gayrimeşru birini müslüman olarak nitelendirmen baya ironik..
ya bu A KE PE acaip bir parti...Şeytanın aklına gelmeyen herşey bunlarda.....
cehape kadar acaip değildir merak etme sen.
KESINLIKLE DOGRU HABER !!! BASTAN BERI "RTE" SURIYE`YE KARSI HAKARETLERINI YOGUNLASTIRDIKI , ULKE BU DURUMA GIRSIN KENDIDE YERINDE KALSIN DIYE ..OLAGAN USTU HAL VEYA SAVAS DURUMUNDA , NORMAL OLARAK ORDU YONETIMI ELE ALMALI ..........
bi orduyu başa getıremedınız ya artık her seyde aynı lafı sayıklarsınız.yazıklar olsun sıze...
bakar herif haberi nerenle okudunda böyle anladın.yerel seçimlerden bahsediyor. şimdi de sakın yerel seçim ne deme.
SAVAŞA BİN KERE HAYIR.....SURİYE BATAKLIĞI BİR GİRDABA DÖNÜŞECEKTİR....EMPERYALİST ÜLKELER, BU KADAR DİNCİ MİLİTAN, AYRI MEZHEPLER, FARKLI MİLLİYET ve OTORİTENİN SAVAŞI BİZİM SAVAŞIMIZ DEĞİL......
suriyede %10 luk diktatör ve ülke kaymağını yiyen taraf var. suriyenin füze ve hava gücü çökertilirse muhalifler 1 haftada bayrağı teslim alır.
Zamanında Körfez savaşından sonra Irak da da varolduğu iddia edilen nükleer silahlar bulunamamıştı.
seçimler niye ertelensin savaş bizim topraklarımızdamı olurki
savaş bizim topraklarımızda olaya mantıkla yaklaş herhangi bir savaş durumunda türkiye savaşa girsede girmesede esad kimi vurabilecek sadece türkiyeyi Allah bizim yardımcımız olsun
savaş senin topraklarına gelmeden önlemini almaz sen gitmezsen o gelir.
savaş bizim topraklarımızda olaya mantıkla yaklaş herhangi bir savaş durumunda türkiye savaşa girsede girmesede esad kimi vurabilecek sadece türkiyeyi Allah bizim yardımcımız olsun
seçimleri aslında hiç yapmamak gerekir,
El nusranında amk onlara destek verenınde, göz göre göre savaşın içine soktunuz bizi, Amerika'yı İsrail'i yensek savaşı kazansak ne olur? Arkamızda her aileden bir ölü varken , acımız büyükken bütün dünya bizim olsa ne olur? Dbakırdan sevgıler.
vay vay adamalrdaki uyanıklığa bak savaş var seçimlerin hepsi iptal işte özmü öz ddiktatörlük diktatör erdoğan
bakarın biride sensin demek. yerel seçimlerden bahsediyor. genel değil.
savaşa gözükapalı girin... bizim gençler çok memnun ediyo suriyeli kadınları siz de babalarını memnun edin afferim size...
SAVAŞ ÇIKTIĞINDA GERİYE TÜRKİYE Mİ KALACAK Kİ AVRUPA VE AMERİKA TÜRKLERİ YOK ETMEK İÇİN ANT İÇTİLER AMA BİZİM SİYASETÇİLER DE ONLARIN KUKLASI İÇLER ACISI DURUMA GİRECEZ MAALESEF.
heeee sizin niyet şimdi belli olduuuuu.
en kötü barış, en iyi savaştan bin defa daha iyidir....
sanırım seçim olmaz ..iyi düşüneleim ..
Diğer Haberler