Ankara Büyükşehir Belediyesinde sigara bırakıldı, kilolar verildi

Sağlıklı yaşam mücadelesi başlatılan Ankara Büyükşehir Belediyesinde uzmanlarca verilen destekler sonucu 20 personel sigarayı bıraktı.

Sağlıklı yaşam mücadelesi başlatılan Ankara Büyükşehir Belediyesinde uzmanlarca verilen destekler sonucu 20 personel sigarayı bıraktı. Yine diyetisyenlerin desteği ile obezite problemi yaşayan personeller fazla kilolarından kurtuluyor.
Ankara Büyükşehir Belediyesi, sigarasız ve doğru beslenme ile daha sağlıklı bir yaşam konusunda personeline destek veriyor. Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığının Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile Haziran 2017’de başlattığı sigara bıraktırma ve obezite ile mücadele programı devam ediyor. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilen psikolog ve diyetiysen eşliğinde yapılan görüşmelerde personele neleri yapmaları ve neleri yapmamaları konusunda ayrıntılı bilgi veriliyor.
Sigarayı bırakmak isteyen personele önce karbonmonoksit cihazıyla ölçüm yapılarak, vücudundaki karbonmonoksit miktarı tespit ediliyor. Sonucun 7’den fazla çıkması halinde sigara kaynaklı zehirlenmenin başladığı bildirilen personele ciğerlerinin ne kadar zarar gördüğü anlatılıyor. Sigara bıraktırma programında öncelikle personelin davranışsal terapilerle sigarayı bırakmaları sağlanıyor. Terapi sonrası bir sonuç alınamaması durumunda ise personel Ulus Devlet Hastanesine yönlendiriliyor ve hekim eşliğinde ücretsiz ilaç tedavisine geçiliyor. 2 yıl boyunca devam edecek program kapsamında bugüne kadar 48 erkek ve 43 kadın personel olmak üzere 91 kişiyle birebir görüşme gerçekleştirildi. Uygulanan tedavi sonrası 20 personel sigarayı tamamen bırakırken, diğerlerinin ise tedavisi devam ediyor. "Sigarayı seviyorum, bırakmak istemiyorum" cümlesini sık sık duyduklarını belirten uzman psikologlar, tedavinin başlamasıyla personelin “Sigarayı sevmiyorum, bırakmak istiyorum” cümlesini kullandığını vurguluyor.
Sigarayı hayatından çıkarmak isteyenlerde kararlı olmanın temel koşul olduğunu ifade eden psikologlar, "İrade zayıflığı dışında bağımlılığın bir de fizyolojik boyutu var. Bu da sigarayı bırakmalarını zorlaştırıyor ama kararlı olunursa çok kolay bir şekilde bırakabiliyorlar" değerlendirmesinde bulunuyor. Sağlık sorunlarıyla karşıladıkları için sigarayı bırakmak isteyenlerin dışında eşine, çocuğuna hatta torununa söz verdiği için gelenlerin de ağırlıkta olduğunu vurgulayan psikologlar, yapılan görüşmeler ve uygulanan tedavi sonrası günde 1,5 paket sigara içenlerin bile kokusundan rahatsız olduğuna dikkat çekiyor.

"Daha sağlıklı hissediyorum, güzel nefes alıyorum"
Programa katılan ve bu sayede sigarayı bırakan 54 yaşındaki Necla Tecimer, "Sigarayı kendim bırakmak istedim. Bence istemek çok önemli. Bana çok zarar veriyordu. Belediyemizde böyle bir hizmetin olduğunu öğrendiğimde hemen geldim. Yaklaşık 3 aydır hocamızla birebir görüşme yaptık ve ilaç kullandım. Kısa sürede de sigarayı bıraktım. Şuan daha sağlıklı hissediyorum, güzel nefes alabiliyorum. Yürümekte zorlanıyordum, şimdi adımlarımı daha hızlı atıyorum. Asansörü kullanmadan merdivenleri daha rahat çıkabiliyorum” diye konuştu.
"İlk hareket insana çok zor gelir ama ilk karar çok önemli. Ben buraya bir kararla geldim. Hocamızın desteğiyle başladım ve sigarayı bırakmayı başardım. Sigara içerken harcadığımız zaman boşa geçen zamanmış bunu kavradım. Artık rahat uyuyorum, uykuda rahat nefes alabiliyorum. Yürüyüş yaparken nefes nefese kalıyordum, şimdi çok rahatım. Merdiven kullanmıyordum, şimdi kullanıyorum” diyerek program sayesinde sigarayı bıraktığını açıkladı.

Büyükşehir Belediyesi çağımızın en büyük sorunlarından biri olarak tanımlanan obeziteye karşı da mücadele ediyor. Sigara bıraktırma seanslarının dışında personeline yönelik obezite ile mücadele programı başlatan Büyükşehir Belediyesi, uzman diyetisyenler eşliğinde zayıflamak isteyen personele destek oluyor. Kilosu tartıldıktan sonra beden kitle endeksi 30’un üzerine çıkanlar için tedavi sürecine geçiliyor. Tedavi kapsamında kan tahlili istenen personelin yağ kas analizi ile bazal metabolizma hızı da ölçülüyor. Personelin günlük yaşantısında ne tür besinler tükettiği belirlenerek bir diyet listesi hazırlanıyor. 2 haftada bir kontrolleri yapılan ve tartılan personelin ayda ortalama 4 kilo vermesi sağlanıyor.

Diyete uymak başarı sağlıyor
Fazla kilolarından kurtulmak istediği için programa katılan personellerden 34 yaşındaki Mustafa Serin, "Elimden geldiği kadar bana verilen diyet listesini uyguluyorum. 4 ayda 10 kilo verdim. Zayıflama noktasında irade ve karar çok önemli ama tek başına zayıflamaya çalışmak çok zor. Diyetisyen eşliğinde zayıflamak insana kuvvet veriyor. Belediyemizin bu hizmetini duyup da gelmeyen varsa çok büyük kayıp” dedi.
33 yaşındaki Serhan Güzel de obez olarak anılmaktan bıktığını belirterek, "Sabırlı olmak ve kararlı olmak önemli. 3 aydır hocamızla birebir görüşmeler yaparak diyet listesini uyguladım ve 15 kilo verdim. Hatta bunu gören üç arkadaşım da programa katıldı" diyerek mutluluğunu dile getirdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesinde sigara bırakıldı, kilolar verildi

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler