Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden sigara yasağı

ANKARA (ANKA)- Ankara Büyükşehir Belediyesi, belediye binalarında sigara içimini yasakladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, belediye binalarında sigara içiminin yasaklanmasına ilişkin öneriyi oy birliğiyle kabul etti. Böylece belediye ve bağlı binalarda sigara içilemeyecek. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, uygulamanın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylanan ve 19 Mayıs 2008 tarihinde yürürlüğe girecek olan kapalı yerlerde tütün kullanımını yasaklayan yasanın yürürlüğe girmesinden önce başlayacağı ifade edildi.

Uygulamanın diğer belediyelere örnek olmak amacıyla onaylandığı ve uygulanmasında belediyeye bağlı bir birimin sorumlu olacağının kaydedildiği açıklamada, yasak kararının gerekçeleri şöyle sıralandı:

"Büyükşehir Belediyesi olarak yasanın yürürlük tarihini beklemeden diğer Belediyelere de öncülük etmek üzere pasif içicilerinin korunması, insan sağlığının önemi ve çevrenin korunması vurgulanmıştır. Belediye binalarımızda sigara içiminin yasaklanması, sigaranın zararları, içimini engelleyici sloganlar ve yasanın kapsamını açıklayıcı bilgilerin, Bilbordlar ve televizyon spot yayınları ile halka yansıtılması için Genel Sekreterlik makamının uygun göreceği bir birimin görevlendirilmesi komisyonumuzca uygun görülmüştür"