'Cumhurbaşkanı Erdoğan kazanır AK Parti kaybederse' hazırlığı

AK Parti'de, uyum KHK’sına, tüm bakanlıkların yasalarının kaldırılmasına ilişkin bir madde konulmasının tartılışdığı belirtildi. AK Parti'nin bu hareketiyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi kazanıp, Meclis’te çoğunluğu sağlayamama olasılığına karşı 'kararnamelerle' güvence altına alma kaygısının yattığı iddia edildi.

'Cumhurbaşkanı Erdoğan kazanır AK Parti kaybederse' hazırlığı

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Meclis’ten çıkarılacak yetki yasasıyla KHK’ler yoluyla uyum yasalarını düzenlemeyi planlayan AK Parti'de, seçim sonrasında bakanlıkların kuruluşuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin çıkarılmasında boşluk doğmaması ve yetki tartışması yaşanmaması için uyum KHK’sine tüm bakanlıkların yasalarının kaldırılmasına ilişkin bir madde konulması tartışılıyor. AK Parti’nin bu düşüncesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi kazanıp, Meclis’te çoğunluğu sağlayamama olasılığına karşı ‘saray kararnameleri’ni güvence altına alma kaygısının yattığı belirtiliyor.

KHK ÇIKARILABİLİR

AK Parti, uyum yasalarıyla ilgili yetki yasası çıkararak TBMM’yi tatil etmek istiyor. Yetki yasa tasarısının bu hafta TBMM Başkanlığı’na sunulabileceği kaydediliyor. AK Parti, seçime kadar yeni sisteme uyum için yasalarda 800’den fazla yerde geçen ‘başbakan ve başbakanlık’ ifadeleri çıkarılması, bunların yerine Cumhurbaşkanı ifadesinin getirilmesi için yetki KHK’si çıkarma yoluna gidecek.

'OLASI SIKINTILARIN ÖNÜNE GEÇMEK AMACIYLA...'

AK Parti’nin bu düşüncesinde, 24 Haziran sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesine karşın AK Parti’nin Meclis’te çoğunluğu yakalayamaması durumunda bakanlıklarla ilgili kararnamelerin çıkarılmasında yaşanabilecek olası sıkıntıların önüne geçme amacının yattığı kaydediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 45 yorum
korkudan ne yapacağını şaşırmış akp tayfası. bu ülke Recep ve AKP yokkende vardı akıllı olun
cumhuriyet gazetesi yalan dolan her boku var çırpınıp da boşuna yorulmayan akp yine kazanacak Allah'in izniyle
@temha48 cenab-ı Allah seni ve ampul kafaların hepsini kahr-u perişan eylesin
evet ülke vardı siyaset, ekonomi, asayiş bok içinde yuzuyordu
@oozn bence bu secimde değil ömürboyu her secimde kazansın
@suleymangencer sende lağımda yüz o zaman.
ya mynet git kumda oyna..algı yapma burda..
@sakir_1977_kvmgh SEN UYU .
@sakir_1977_kvmgh sen kimsin bidon kafalı zoruna mı gitti foyanız ortaya çıkınca
BU HÜKÜMET SURİYELİLERİ GÖNDERMEDİKÇE OY VERMEYECEGİZ BÜYÜK AİLE OLARAK. 500-600 E YAKIN OYUMUZ BASKA KİŞİYE. SABRETTİK OLMADI KAZANIRSA HEPSİNİ VATANDASLIGA ALACAGINDAN HİÇ ŞÜPHEMİZ YOK KUSURA BAKMASIN 16 YIL VERDİK SURİYELİLERİ BİZDEN ÜSTÜN TUTTU ASGARİ ÜCRETLE ÖZEL HASTANEYE 630 LİRA PARA VERDİK 7 GÜN KALDIK NEDENİ TIKA BASA SURİYELİ OLMALARI EN BÜYÜGÜ 2 YASINDA 4 COCUK YAPMIS 1 İ KARNINDA TABİ YAKINDA ONLAR BİZİ SÜRERSE ŞAMAYIN DERİM
Sanırım çocuklar 4 düz olsa gerek zira 2 yılda 4 çocuk yapıp 1 de karında olma şansları yok. DEMEK Kİ SEN ALGI YAPIYORSUN KOYUN AKLINLA ÇOBANLARI GÜTMEYE KALKIYORSUN
sen oyunu chppkksaadete ver
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler