HABER

Çankaya Belediye Başkanı'ndan Saadet Apartmanı açıklaması: Herhangi bir risk bulunmuyor

Ankara'da, bitişiğindeki inşaatının temel kazısında yaşanan toprak kayması nedeniyle 3 katlı Saadet Apartmanı çökme riskine karşı tahliye edildi. Saadet Apartmanı ve inşaat çalışması yapılan alanda inceleme yapan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, apartmanda herhangi bir riskin bulunmadığını söyledi.

Olay, dün akşam Çankaya ilçesi Çamlıtepe Mahallesi Tevekküller Sokak'ta meydana geldi. İddiaya göre, müteahhit G.T., sokak üzerindeki boş arsada, yaklaşık 3 hafta önce bina inşaatı için çalışmalara başladı. Temel kazısı sırasında, kazı alanının bitişiğindeki 3 katlı ve 10 daireli Saadet Apartmanı'nın temelinden aşağı toprak kaymaya başladı. Apartman sakinleri durumdan endişe duyarak, müteahhit ile iletişime geçti ve belediyeye haber verdi.

APARTMAN TAHLİYE EDİLDİ

Ancak iddiaya göre; belediye görevlileri, kazının diğer binalara risk oluşturmadığını belirterek, vatandaşların evlerine dönebileceğini söyledi. Bunun üzerine kazı çalışması devam etti. Bugün akşam saatlerinde, Saadet Apartmanı'nın zemininde ve duvarlarında oluşan derin yarıklar üzerine bina sakinleri, polise haber verdi. Uzman ekiplerce, alanda yapılan incelemenin ardından, apartmanın tahliye edilmesine karar verildi. Saadet Aparmanı sakinlerinin yanı sıra, bitişikteki Yenidoğuş Aparmanı'nda oturanlar da paniğe kapılarak evlerini terk etti. Mühürlenen Saadet Aparmanı sakinleri, geceyi yakınlarında ve valilik ile belediyenin belirlediği otellerde geçirdi. Müteahhit G.T.'nin ifadesi alınmak üzere polis merkezine çağrıldığı ve olay hakkında adli takip başlatıldığı bildirildi.

Öte yandan; mühürlenen binada 2 kişinin koronavirüs nedeniyle ev karantinasında olduğu öğrenildi.

ankara2

"'BOŞALTIN APARTMANI, ÇÖKÜYORSUNUZ' DİYE BAĞIRIYORLARDI"

Saadet Apartmanı sakini Gamze Silay, inşaat kazısı devam ettiği süre içerisinde binalarının altının boşaldığını belirtti. Müteahhitle ve belediye görevlileri ile girdikleri diyaloğu anlatan Silay, şöyle konuştu:

"Kazdıkça bizim altımız da oyuldu. 'Toprak göçtü' dedik. 'Kurusa bakmayın, ıslak topraktı, çöktü' dedi. 'Binanın altı görünüyor, nasıl olur bu' dedik. 'Ben bu kadar kazmayacaktım, ıslak topraktı kaydı' dedi. Kazı 3 hafta kadar sürdü. Ayın 12'sinde gördük, arka bahçeye geçemiyoruz. Can güvenliği yok, şu demirleri yeni koydu. 3 hafta orası 10 metre kazılı durdu. Çocuk merdivene değil de aşağıya gitse uçurumdan uçtu, umurunda değil adamın ya. 2 bina da tehlikede şu anda. Avukata verebilmemiz için rapora ihtiyacımız var. Belediye geliyor, zabıta geliyor, 'rapor verin', yok. Belediyeden geldiklerinde, 'Korkmayın bir şey olmaz' dediler. Bizi geri evlerimize soktular. Bugün yan binadan bağırıyorlardı. 'Boşaltın apartmanı, çöküyorsunuz' diye. Çatlaklar var ama dikey çatlak olmadığı için belediye yetkililerimiz sorun olmadığını söylüyor. Ben sallanıyorum çatır çatır sesler duyuyorum. Kayalar aşağı düşüyor. Müteahhit beyefendiye 10 gün süre verdiler, 10 gün içinde istinat duvarı yapacakmış. Korkmamıza gerek yokmuş. Adam daha 'Siz şükredin benim 1 metre daha hakkım var' diyor. 2 binanın sakinleri sokakta, yatacak yerimiz yok. Ne yapacağımızı bilmiyoruz ama müteahhit yok. İnşaatın bekçisi 7/24 duruyor, şimdi yok."

'ÖNLEM ALINMASI GEREKİYOR'

AK Parti Çankaya İlçe Başkanı Mustafa Hasgül, Açelya Apartmanı'nda yaşanan faciadan benzer bir durumun olduğunun kendilerine ulaştığını söyledi. Gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması için girişimlerde bulunduklarını bildiren Hasgül, "Burada teknik bir sorun var. Müteahhidin inisiyatifine bırakılacak konu değil bu. Burada bir önlem alınması gerekiyor" dedi.

ÇANKAYA BELEDİYE BAŞKANI: BİNALARDA SIKINTI YOK

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, bugün Saadet Apartmanı ve inşaat çalışması yapılan alanda inceleme yaptı. Taşdelen, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, binanın temelinde veya inşaat kazısı yapılan alanın çevresinde bir kayma veya başka bir sorun olmadığını söyledi. Açelya Apartmanı’nı hatırlatan Taşdelen, "Geçen haftaki olaydan sonra belediye olarak çok daha tedbirli çalışıyoruz. Bu kapsamda da bulunduğumuz noktaya, 10 Nisan itibarıyla faaliyetin hızlandırılması noktasında bildirimde bulunuldu. 12 Nisan’da da tebligatta bulunuldu. Bu tamamen o Çamlıtepe’de geçen hafta yaşanan temelin kayması ve istinat duvarının yıkılmasından sonra, önlemlerin daha sıkı tutulması kapsamında yaptığımız bir uygulama. Burada şu anda hiçbir şekilde bir kayma yok, binaların temellerinde bir oynama yok, binalarda kolon, kiriş, herhangi bir sıkıntı yok" dedi.

'EVLERİNE DÖNEBİLİRLER'

Başkan Taşdelen, toprak kaymasının binanın temelini etkilemediğini ifade ederek, vatandaşların evlerine dönebileceğini belirtti. Taşdelen, "İstinat görevi görecek olan önlem sağlayacak olan perde betonun hızlı bir şekilde imalatını takip ediyoruz. Dün akşam yağmur oluğunda üst tabakada temeli etkilemeyen bir noktada ufak bir gelme oldu. Bu da bize aslında bu süreci tedbirli yönetmemizin elzem olduğunu gösterdi. Şu an imalat devam ediyor. Çok hızlı bir şekilde temeli ve perde betonun yapımı sürecek. Geçen hafta yaşanan olaydan sonra, orası buraya yakın bir nokta olduğu için yurttaşlarımızın tedirgin olmasını da anlamak gerekiyor. İmalat kontrollü bir biçimde devam ediyor. Burada hocalarımız da var. Apartman sakinlerimiz evlerine dönebilirler; ama dediğim gibi geçen hafta yaşanan olaydan sonra vatandaşlarımız tedirgin oluyorlar. Onlara da hak veriyoruz. İsteyenleri de misafir edeceğiz" diye konuştu.

Kaynak: DHA


Geri Dön