Ankara Film Festivali 13 Martta başlayacak

Ankara AA- 19. Ankara Uluslararası Film Festivali"nde, Sevda Şener'e "Sanat Çınarı", Ramazan Çetin'e "Aziz Nesin Emek Ödülü" verilecek.

Sinemaseverlerle 13-23 Mart tarihleri arasında Başkent'te buluşacak Festival, Kızılay Büyülü Fener Sineması'nda düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Festival Başkanı Can Özgün, bu yıl Festival'in ana sponsoru olmadığını söyledi.

Festival'in her seneki olağan programının dışında bu yıl iki farklı etkinlik yapılacağını anlatan Özgün, Festival'in iki gösterim merkezi Kızılay Büyülü Fener Sineması ile Çağdaş Sanatlar Merkezi arasındaki güzergahta sanat etkinlikleri düzenlenecek "Sanat Sokağı" oluşturacaklarını bildirdi.

Festival'de "Göremeyenler Görmeyenlere Anlatsın" isimli bir proje gerçekleştireceklerini anlatan Özgün, görme engellilerin sesli betimleme yöntemiyle filmleri takip edebileceklerini belirtti. Özgün, ayrıca görme engellilere festivalden Braille Alfabesi'nden oluşan metinlerle de yararlanabileceklerini kaydetti.

Festivalin sponsorlarından Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Ülger de Ankara'nın Türkiye'nin Başkenti olmasına rağmen Festival'in hak ettiği yeri halen alamadığını ifade etti.

13 Mart Perşembe günü başlayacak Festival'in açılış töreni, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu'nda yapılacak.

Festival'in Ulusal Uzun Film Yarışması'nda bu sene, yönetmenliğini İnan Temelkuran'ın yaptığı "Made İn Europe", Biket İlhan'ın "Mavi Gözlü Dev", Abdullah Oğuz'un "Mutluluk", Dersu Yavuz Altun'un "Münferit", Tayfun Pirselimoğlu'nun "Rıza", Fatih Hacıosmanoğlu'nun "Taş Yastık", Aren Perdeci'nin "Yanlış Zaman Yolcuları", Fatih Akın'ın "Yaşamın Kıyısında", Semih Kaplanoğlu'nun "Yumurta" ve Cemal Şan'ın "Zeynep'in Sakız Günü" filmleri yarışıyor.

Türk yönetmenlerin yurt dışında ürettikleri filmlerin de izleyiciyle buluşacağı Festival'de, Thomas Arslan'ın "Tatil", Bülent Akıncı'nın "Boşu Boşuna", Hakan Şahin'in "Kar" ve Taylan Barman ile Mourad Boucif'in "Cebeli Tarık'ın Ötesi" filmleri gösterilecek.

Yarışma dışı özel gösterim bölümünde ise Murat Saraçoğlu ve Özhan Eren'in "120", Özcan Tekdemir'in "2 Dilek 2 Şans",Engin Ayça'nın "Suna" ve Uygar Asan'ın "Kabuk" filmleri izleyiciyle buluşacak.

Ulusal kısa film gösterimlerinde dünyanın pek çok ülkesinden son dönemde çekilen kısa filmlerin gösterileceği Festival kapsamında, ulusal kısa film yarışmasında 35 film, ulusal belgesel film yarışmasında da 25 belgesel jüri karşısına çıkacak.

Festival'de Finlandiya, Bulgaristan ve Polonya yapımı 4 belgesel de gösterilecek.

Toplu gösterimlerde "Her Şeyin Dışında Yaşamın İçinde: John Cassavates", "Güneşin Ülkesinde Tanrı ve Şeytan: Latin Amerika Seçkisi", "Aynanın İçinden", "Dünyanın Her Köşesinden", "Top Yuvarlak Sinema Dört Köşe" ve "Uzlaşma" bölümleri sunulacak.

Festivale gelen konukların bir kısmı bu yıl da Festival Treni ile İstanbul'dan Ankara'ya gelecek.

AB Gençlik Değişim projesi olan "Kafandakini Çek"de, 32 Alman ve 32 Türk gencinin bir araya gelerek aldıkları eğitim sonrasında çektikleri kısa filmleri de festivalde izleyiciyle buluşacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler