HABER

Ankara sokaklarında istihbarat savaşları

Seferberlik Tetkik Kurulu’nda arama yapan Hakim Kayan’ın korumaları, makama aracının takip edildiğini ileri sürdü.

Ankara sokaklarında istihbarat savaşları

Polisin durdurduğu iki şüpheli araçtan askeri personel çıktı. Merkez Komutanlığı’na götürülen askerlerin başka bir görevde oldukları ileri sürüldü.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın evinin civarında iki subayın üzerinde krokilerler yakalandığı iddialarının ardından şok gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

[** **](http://video.mynet.com/habervideo/Iste-hakimi-takip-eden-o-arac/431498/)
[** **](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/iste-hakim-kayan-i-izleyen-askerler-iste-hakim-kayan-i-izleyen-askerler/5022/123891/)

Olayın Seferberlik Tetkik Kurulu Bölge Başkanlığı’nda aramaya varmasının ardından Ankara’da önemli bir olay daha yaşandı. Kurulun arşivi olan ’kozmik odadaki’belgeleri tek başına 5 gündür inceleyen Ankara 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Kadir Kayan’ın ’takip edildiği’ ileri sürüldü.
Dün sabah Seferberlik Bölge Komutanlığı’ndaki aramaları yaptıktan sonra ayrılan hakim Kadir Kayan’ın takip edildiği ihbarıyla harekete geçen Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, sivil plakalı bir aracı Uğur Mumcu Caddesi üzerinde durdurdu. İçinde 3 kişi bulunan araç, polislerce aranmak istendi. Ancak bu kişilerin askeri personel olduklarını söylemesi ve askeri kimlik göstermeleri üzerine durum, Merkez Komutanlığı’na bildirildi. Sivil giyimli askeri personel oldukları belirtilen 3 kişi, araçla birlikte Merkez Komutanlığı’na götürüldü.

Bir süre sonra hakim Kadir Kayhan’ı takip etitği ileri sürülen ve bu kez askeri plakalı olan ikinci araç da Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından Mamak Caddesi’nde durduruldu. Polisin arama yapmak istemesi üzerine araçtaki sivil giyimli 4 kişi, askeri personel olduklarını söyleyerek askeri kimliklerini gösterdi. Durumun Merkez Komutanlığı’na bildirilmesi üzerine araç ve içindeki 4 kişi, gelen askeri görevliler tarafından Merkez Komutanlığı’na götürüldü.

Merkez Komutanlığı’na götürülen her iki araçtaki askerlerin başka bir görevde oldukları, hakim Kadir Kayhan’ı takip ettikleri ihbarının yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı ileri sürüldü.

‘Takip ediliyoruz hakim bey’

Seferberlİk Tetkik Kurulu’ndaki ‘Kozmik oda’da devlet sırları olduğu gerekçesiyle beş gündür tek başına inceleme yapan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Kadir Kayan’ın korumaları peşlerindeki araçtan şüphelendi. Olay Terörle Mücadele Ekiplerine ihbar edildi. İki araçta bulunan kişilerin asker olduğu anlaşılınca olay Merkez Komutanlığı’na bildirildi. Merkez Komutanlığı’ndan gelen subaylar olaya el koydu. Askerlerin Hakim Kayan’ı takip etmediği başka bir görev için o bölgede bulunduğu ve durumun bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı açıklandı.

Kozmik Oda haberlerine yayın yasağı reddedildi

Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığındaki ’devlet sırrı’kapsamındaki bilgilerle ilgili önleme ve yayın yasağı talebini reddeden Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği’nin kararına karşı yapılan itiraz reddedildi. İtirazı görüşen Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ret kararında, “Medya ’dördüncü güç’olarak ’denetleme’yetkisini üzerinde toplarken kamusal bir görevi yerine getirdiği gerçeğini de gözden kaçırmamalı ve sorumluluk bilinciyle hareket etmelidir” denildi. Alınan bilgiye göre, düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğünün, Anayasa’nın 26. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesinde düzenlendiği belirtilen kararda, Anayasa’nın 28. maddesinde de ’Basın hürdür sansür edilemez’denilerek basın hürriyetinin güvence altına alındığı anımsatıldı.

“Basın özgürdür”

Basın Kanunu’nun 3. maddesinde yer verilen ’Basın özgürdür. Bu özgürlük, bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama ve eser yaratma haklarını içerir’düşüncesine de atıfta bulunulan kararda, aynı Kanun’un 19. maddesi ile Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 157/1. maddesinde ise soruşturma aşamasındaki işlemlerin gizliliğinin vurgulandığı aktarıldı. Kararda Basın Yasası’nda yer alan sınırlamalar içerisinde yayının önceden durdurulması şeklindeki bir tedbire yer verilmemiş olması karşısında itiraza konu karar yasaya uygun görüldüğünden itirazın reddine karar verildiği bildirildi.

Geri Dön