HABER

'Ankara ve Paris PKK konusunda anlaştılar'

Fransa merkezli Paris Intelligence internet sitesi, Fransa ve Türkiye'nin Suriyeli muhaliflere ve Fransa'daki PKK faaliyetlerine karşı işbirliğini artırma konusunda anlaştıklarını iddia etti.

Fransa'nın Özgür Suriye Ordusu isimli silahlı Esad karşıtı örgüte Ankara'nın desteği karşılığında, PKK'ya karşı daha sert tutum takınma sözü verdiği belirtildi.

Fransa merkezli Paris Intelligence Online isimli bağımsız yayın organı tarafından öne sürülen gelişme, iki ülkenin Suriye krizine karşı birlikte hareket etme girişimiyle aynı zamanda yaşanmakta.

Özgür Suriye Ordusu, Suriye güvenlik birimlerine karşı saldırılar düzenliyor ve örgütün komutanlarından bazılarının Türkiye topraklarında bulundukları biliniyor.

Paris Intelligence Online'ın haberine göre Ankara ve Paris silahlı milislere destek konusunda fikir alışverişinde bulunuyorlar ve iki taraf işbirliğini PKK'yla mücadele konusunda da geliştirme çabasındalar.

Habere göre Fransız İç İstihbarat Dairesi'nde görevli sekiz yetkili geçtiğimiz ay Ankara'da Türkiye İstihbarat yetkilileriyle görüştüler ve Fransız emniyetinin ülke içindeki PKK faaliyetlerinin üzerine daha fazla gitmesi yönünde anlaşmaya varıldı.

Geçtiğimiz iki yıl boyunca Fransa'da PKK'ya karşı yapılan operasyonlarda yetmiş kişi tutuklanmış bunlardan onu cezaevine yerleştirilmişti.

Son olarak Haziran ayında Paris'in iki banliyösünde yapılan operasyonlarda PKK'nın önde gelen üç ismi tutuklanmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler