HABER

Ankara'da belediye otobüsleri havayı kirletiyor

Ankara - Çevre ve Orman Bakanlığı birimlerince hazırlanan faaliyet raporunda, "Ankara Büyükşehir Belediyesine ait toplu taşıma araçlarının, çok eski olması nedeniyle hava kirliliği yarattığı, bu araçların acilen yenilenmesi gerektiği" belirtildi.

Raporda, Ankara'da hava kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla egzoz emisyonu konusunda düzenli kontroller yapıldığı belirtildi.Bu yıl egzoz emisyon ölçüm yetkisine sahip istasyon sayısının 76'ya ulaştığı ifade edilen raporda, emisyon pulu verilen araç sayısının da 279 bin 878'i bulduğu bildirildi.

Raporda, şikayet nedeniyle otobüs ve minibüslere yönelik denetimlerin de yoğunlaştırıldığına işaret edilerek, 2006 yılı Kasım ayında 112, Aralık'ın ilk
haftasında da 44 halk otobüsü ve minibüsün egzoz emisyon değerlerinin kontrol edildiği belirtildi. Kasım'daki denetimlerde kent içinde çalışan 17, 12 Aralık'a
kadarki denetimlerde de 7 otobüs ve minibüsün egzoz emisyon değerlerinin sınırı aştığının belirlendiği kaydedildi.

İlgili yönetmelik gereğince bu araçlara bakım-onarım ve egzoz emisyon ölçümlerini yaptırmaları için 1 aylık süre tanındığı, bu süre sonunda istenilenleri yerine getirmeyen araçlara idari para cezası uygulanacağı vurgulandı.

Raporda, son yıllarda yapılan denetimlere göre, Ankara Büyükşehir Belediyesine ait toplu taşıma araçlarının çok eski olduğu ve bu nedenle hava kirliliği yarattığına dikkat çekilerek, bu araçların acilen yenilenmesi istendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürü Kazım Usta ise "her gün belediyeye ait bin otobüsün trafiğe çıktığını, fakat Ankara'daki toplam araç sayısına bakıldığında, hava kirliliğinin EGO'ya ait otobüslerden kaynaklandığını söylemenin doğru olmayacağını" söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön