HABER

Ankara’da Darbe Girişimi Davası Başladı

Aralarında eski generallerin de bulunduğu 221 şüpheli hakim karşısına çıktı. Şüpheliler mahkeme salonuna yürümek zorunda bırakıldı.

Ankara’da Darbe Girişimi Davası Başladı

Ankara'da 15 Temmuz Darbe Girişimi ile ilgili olarak aralarında eski generallerin de bulunduğu 221 şüpheli hakim karşısına çıktı.

Bir numaralı sanık eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk.

Diğer sanıklar arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski askeri yaveri ile AK Parti milletvekilinin kardeşi de var.

Sanıklar, hükümeti ve parlamentoyu devirmek, silahlı terör örgütüne liderlik etmek, cumhurbaşkanına suikast düzenlemeye teşebbüs etmekle suçlanıyorlar. Suçlu bulunurlarsa ömür boyu hapis cezasına çarptırılacaklar.

Darbe girişimini planlamakla suçlanan Fethullah Gülen, sanıklar arasında ve gıyaben yargılanacak.

Sanıklar bu dava için Ankara yakınlarında özel olarak kurulan mahkemede yargılanıyor.

Şüpheliler mahkeme salonuna yürümek zorunda bırakıldı. Sanıklar yürürken bazı göstericiler ölüm cezası lehine sloganlar attı ve sanıklar için uygulanmasını istedi.

Davada, Akın Öztürk "hain darbe girişiminden haberdar olmadığını”, suçlamaların onur kırıcı olduğunu ve derinden üzüldüğünü belirtti. 40 dakika konuşan Akıncı, hükümet medyasının daha ifadesi alınmadan kendisini darbenin lideri olarak gösterdiğini belirtti.

Davada sanıkların 16 Haziran'a kadar savunmalarını yapması bekleniyor.

Geri Dön