Ankara'da deprem

Ankara'da deprem

Ankara'da merkez üssü Bala ilçesi olan 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Ankara'da saat 12.15 sıralarında 4.9 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nden edinilen bilgiye göre merkez üssü Ankara'nın Bala İlçesi olan, saat 12.15'de meydana gelen depremin büyüklüğü 4.9 olarak ölçüldü. Deprem Kırıkkale, Çankırı ve Eskişehir'de de hissedildi.

BALA BELEDİYE BAŞKANI: "ŞU ANA KADAR HASAR YOK"

Ankara'nın Bala ilçesi Belediye Başkanı İbrahim Gürbüz, depremin ardından hasarla ilgili kendilerine ulaşan bir bilgi olmadığını söyledi.Gürbüz, merkez üssü Karaali-Bala olan 4.9 büyüklüğündeki depremin ilçede şiddetli şekilde hissedildiğini ifade etti.

İlçede kısa süreli bir panik yaşandığını kaydeden Gürbüz, "Halk şu an sakin. Şu ana kadar hasarla ilgili bize ulaşan bir bilgi yok. Belde ve köylerimize ekipler gönderdik. Araştırmalarımız sürüyor" dedi.

Afşar Beldesi Belediye Başkanı Bayram Küçük de depremi hissettiklerini, hasarla ilgili kendilerine bir bilgi ulaşmadığını, köylerden telefonla bilgi aldıklarını söyledi.
Bu arada, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, saat 12.32'de de 3 büyüklüğünde merkez üssü Bala'nın Afşar beldesi olan bir sarsıntı daha kaydedildi.

YIKIM YOK

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürü Mustafa Taymaz, bölgedeki yetkililerle görüştüğünü, ilk bilgilere göre bölgede bir yıkımın meydana gelmediğini bildirdi. Taymaz, ilk verilere göre bir yıkımın söz konusu olmadığını, ancak bölgede daha önce hasar tespit edilen yapılardaki hasar oranının artmış olabileceğini kaydetti.Bugün, yetkililerle birlikte Bala'ya giderek, incelemelerde bulunacağını ifade eden Taymaz, 17 Mart Pazartesi günü, bölgede hasar tespiti çalışmalarını başlatacaklarını ifade etti.

Ankara'da 20 Aralıkta merkez üssü Bala olan 5.7, 27 Aralıkta 5.5, 4.8 ve 5 büyüklüğünde depremler meydana gelmişti.