Ankara'da metrolar ihaleye çıkıyor

ANKARA (İHA) - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Sincan ve Çayyolu metrolarının ihale sürecini hazırladıklarını belirterek, bu hafta ihaleye çıkacaklarını söyledi.

Gökçek, İHA'ya yaptığı açıklamada, 2009 yerel seçimler öncesi yüzde 95'i tamamlanan Çayyolu metrosu ve Sincan metrosunu yerel seçimler öncesi hazır hale getirmek için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Gökçek, "Sincan metrosunu seçimler öncesi durak durak açmaya başlayacağız. Amacımız en kısa sürede metroyu tamamlamak. Bu hedefimizi gerçekleştireceğiz. Başkent Doğalgaz'dan gelecek para ile iki metromuzu 12 ayda tamamlamayı düşünüyoruz" dedi. 'Metrolar seçimler öncesi tamamlanmazsa oy kaybına uğrar mısınız? şeklindeki soruya Gökçek, "Böyle bir sıkıntım kesinlikle yok. İhale süreci hızlı giderse seçimler öncesi her iki metroyu tamamlayacağız. Sadece Keçiören metrosu bu seçimlere yetişmez yüzde 41'ini tamamladık" diye kaydetti.

Başkan Gökçek, son günlerde kendisi hakkında AK Parti tarafından aday yapılıp yapılmayacağı yorumları hakkında ise, "Herkes konuşabilir. Ama benim AK Parti'den aday yapılmayacağım hakkında kimin dediği önemli, dilin kemiği yok ki. Bu lafları kim çıkarıyor. Önemli olan o, herkes Ankara'dan aday adayı olabilir. Ben aday adayıyım diyorum ama bazı kişiler adayım diyebiliyor" dedi.