Ankara'da sular akmaya devam edecek

Ankara (AA)- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, "Ankara'da şu anda sular akıyor akmaya da devam edecek" dedi.

Organize sanayi bölgeleri ve küçük sanayi sitelerinde yapılacak ağaçlandırma çalışmalarına ilişkin protokol, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan tarafından imzalandı. Eroğlu, protokol imza törenin ardından bir gazetecinin, İzmit'teki Yuvacık Barajı'nda doluluk oranının sınırı aştığını ve taşma
meydana geldiğini anımsatarak, "Önümüzdeki yıl diğer illerde su durumu ne olacak" sorusu üzerine, "Türkiye'de su durumu geçen yıldan kötü olmayacak. 81 ille ilgili entegre su yönetimini kapsayan master planları hazırlandı" dedi.

Yuvacık Barajı'nda biriken suyun Sapanca Gölü'ne deşarj edilmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını anlatan Eroğlu, bu şekilde göldeki su seviyesinin de yükseleceğini söyledi. İstanbul, İzmit, Adapazarı ve Düzce'yi kapsayan entegre su yönetimi projesi üzerinde çalıştıklarını belirten Eroğlu, çalışmalar çerçevesinde Mudurnu Çayı üzerinde baraj yapılmasının planlandığını ifade etti.İstanbul'da, Melen suyunun ilk bölümünün şebekelere verildiğini anımsatan Eroğlu, sudan sadece Anadolu yakasının faydalanmadığını, başka bir projeyle suyun Fatih ve Bahçelievler'e kadar götürüldüğünü anlattı.

Bursa'nın su sıkıntısının, yapımı tamamlanan Nilüfer Barajı ile giderildiğini belirten Eroğlu, İzmir'in ise yapımı süren Gördes Barajı'ndan gelecek suyla sıkıntı yaşamayacağını vurguladı. Eroğlu, Gördes Barajı'nın İzmir'in 2030-2045 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacağını ifade etti. Ankara'nın su durumuna da değinen Eroğlu, "Kentte şu anda sular akıyor, akmaya da devam edecek" dedi.

Çamlıdere Barajı'nın, kentin en önemli su kaynağı olduğuna işaret eden Eroğlu, Kesikköprü kanalıyla Çamlıdere'ye yılda 167 milyon metreküp su deşarj edileceğini söyledi. "Kızılırmak'tan su içilmeyeceği" şeklinde eleştiriler bulunduğunu anımsatan Eroğlu, "İçilecek yeri var içilmeyecek yeri var. Biz suyu Hirfanlı'dan almadık. Daha kaliteli ve berrak suyu bulunan Kesikköprü'yü tercih ettik. Su getirilecek yeri bizzat ben tayin ettim" diye konuştu.

Türkiye genelinde yağışların geçen yıla oranla yüzde 15 daha fazla olduğunu ifade eden Eroğlu, bu yıl Mart ve Nisan aylarında alınacak yağışlarla su eksiğinin tamamlanmasını umut ettiklerini söyledi.