HABER

Ankara'da valilikten ekmek zammına dava

Ankara'da valilikten ekmek zammına dava

Ankara (AA)- Ankara Valiliği, ekmeğe yapılan yüzde 20 oranındaki zammın indirilmesi için, Ticaret Mahkemesine dava açılacağını bildirdi.

Ankara Valisi Kemal Önal, ekmek fiyatının vatandaşı ve esnafı dengeleyen bir rakamla satışa sunulmasını istedikleri için, yasal yetkilerini kullandıklarına söyledi. 1 Kasım 2007 tarihinden itibaren Ankara Fırıncılar Odasının aldığı kararla ekmeğin satış fiyatına yüzde 20 oranında yapılan zammın "yüksek" olduğunu belirten Önal, bu çerçevede Ankara Valiliği olarak duruma el koyduklarını ifade etti.

Konuya ilişkin vali yardımcısı başkanlığında Ankara Valiliği'nde toplantı düzenlendiğini anlatan Önal, şunları kaydetti:

"Ticaret ve Sanayi Odası ile Ankara Esnaf Odası temsilcilerinin arasında yer aldığı bir uzlaşma komisyonu oluşturduk. Komisyon yapılan ekmek zammını değerlendirdi. Toplantıda zammın 'haklı' görülmesi üzerine, biz de valilik olarak yasal yetkimizi kullanarak, ekmeğe yapılan yüzde 20 oranındaki zammın indirilmesi için Ticaret Mahkemesine dava açılmasına karar verdik."

Önal, beklentilerinin "ekmek fiyatlarına uygulanan zam oranını aşağı çekilerek, makul bir hale getirilmesi" olduğunu da dile getirdi. Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar da, ekmeğe yapılan yüzde 20 oranındaki zammın fabrikalarında üretilen ekmeğe olan talebi artırdığını bildirdi. İlkbahar, kapasitelerini artırarak, günde bir buçuk milyonun üzerinde ekmek üretimine başladıklarını ifade ederek, Ankaralılarının ekmek taleplerine karşılamaya çalıştıklarını söyledi. Zam yapmayı düşünmediklerini anlatan İlkbahar, 200 gram ekmeğin 20 YKr'dan satılmaya devam edileceğini belirtti.

Geri Dön