HABER

Ankara'daki El Kaide operasyonu

Ankara polisinin düzenlediği operasyonda terör örgütü El Kaide üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 13 kişiden 9'u tutuklandı.

ANKARA (İHA) - Ankara polisinin düzenlediği operasyonda terör örgütü El Kaide üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 13 kişiden 9'u tutuklandı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışmalar sonucu bazı kişilerin terör örgütü El Kaide ile bağlantısı olduğunun tespit edilmesinin ardından Çankaya, Keçiören ve Altındağ ilçelerinde 7 ayrı adrese eş zamanlı yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan 13 kişi Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirildi. Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Görüşen tarafından sorgulanan zanlılardan 11'i, TCK'nın 314. maddesi ve Terörle Mücadele Kanunu'nun 5. maddesi uyarınca

"terör örgütü üyesi olmak" suçundan tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilirken, 2 kişi de serbest bırakıldı. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliğine çıkartılan 11 zanlıdan 9'u tutuklanırken, 2'si serbest bırakıldı.

Yapılan operasyon kapsamında El Kaide terör örgütünün ''Taifetul Mansura'' yapılanması kapsamında faaliyet yürüttükleri bildirilen 13 kişiyle birlikte 1 adet Kaleşnikof marka silah, 6 adet bu silaha ait şarjör, 3 adet kuru sıkı tabanca, bomba yapım krokisi ve bomba yapımında anahtar vazifesi görecek düzenek, örgütün yapılanma şeması, biri gece görüş olmak üzere 2 adet dürbün, bilgisayar ve bilgisayar malzemeleri, çok sayıda örgütsel doküman, sahte nüfus cüzdanı ve pasaportlar ile Afganistan'da faaliyet

gösteren Ebu Zer El Turki'ye gönderilmek üzere hazırlanan çok sayıda kamuflaj elbisesi ve tıbbi malzeme ele geçirilmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön